YÖK Başkanı Saraç, Yurt Dışından Türkiye’ye Usulsüz Yatay Geçişler Yapıldığını Doğruladı

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof.Dr.Yekta Saraç üniversitesi, pandemik koşullar nedeniyle bazı yerlerde "Türkiye'deki üniversitelere nakledilebilmesi mümkün" nedeniyle üniversite giriş sınavında ilk 1000'e girerek yurt dışından kayıt yaptıracak. tanıma başvurusu yapılan yasadışı transferi onaylar. Üniversite giriş sınavında 800 bininci sırayı alıp tıp fakültesine kayıt yaptıranların olduğu yönünde şikayetler vardı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Saddler Komisyonunda yapılan görüşmelerde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını da yanıtladı.

Komisyon YYPE Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, "Türkiye'de üniversite giriş sınavında 700 bin, yurtdışında sekiz yüz bin tıp fakültesi, dişhekimliği tescil ettirenler gibi pandemi gerekçesiyle Türkiye'de özel okullara kayıt yaptırıyor" dedi.

BBC Türk Ayşe Sayın haberine göre; İddiayı doğrulayan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek, alt sıralarda yer alan ve yurt dışından nakledilen öğrenciler olduğunu ancak "kazanılmış haklar nedeniyle hiçbir şey yapamadıklarını" açıkladı. "mahkeme kararlarının kararları:

"Nasıl oldu? Neden oldu? Yurtdışında pandemi dönemi okuyan öğrencilerimiz, doğrudan geçişlerine karar verdiğimiz ilk yolculuktur. Tüm bu düzenlemeler, yasalar ve yönetmelikler zaten dürüstlük temelinde yapılmıştır. Ama orada çok çabuk fark ediyoruz. yatay rotasyon yolu ile Türkiye'ye geri kayıt olabilir

Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz yetkide yeniden kısıtlamaya gitme durumumuz vardı, uyarı yazdık ama bu üniversiteler tarafından yürütülen bir süreç. Ne Üniversitelere mevzuata aykırı olanların kayıt silme işlemlerini yazdık ama şöyle bir şey:İdare mahkemeleri 'bu kazanılmış bir hak' diyor. Ne yazık ki böyle bir durum var. "

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.