Akademisyenleri ‘Oltalamışlar’: Uluslararası Dergilerde Makale Yayınlama Yalanıyla Milyonluk Vurgun

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbarlar üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda 2 aylık bir çalışma başlattı. Hakkari ve Hakkari'de 3 şüpheliye yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda İran uyruklu YE, KA, MG ve HA gözaltına alındı.

Ekipler, bir ağın uluslararası arenada bilimsel içerik yayınlayan web sitelerinin kaynak kodlarını kopyalayarak "phishing" yoluyla sahte web siteleri oluşturduğunu tespit etmiş ve makalelerini yayınlama vaadiyle Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan akademisyenlerden para talep ettiğini tespit etmiştir. bu siteler.

Dijital malzemeler üzerinde yapılan incelemelerde, şebekenin mevcut yöntemle 1 milyon liraya 50 kişiyi dolandırdığı belirlendi. Çeşitli ülke konsoloslukları ve konsolosluk personeli adına Baskılı sahte pullar, sahte pankartlar, sahte mühürler, çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.