Alan adı tescil yetkisi BTK’ya geçiyor

Ülkemizde alan adı denilince akla ilk gelen ve piyasa değeri yaklaşık 10 milyon TL olan ODTÜ'nün sahip olduğu ".tr" alan adı tescil yetkilisi BTK'ya devredildi.
Facebook ve WhatsApp için Yargıtay'dan emsal karar! kayıt yetkilisi BTK'ya geçti
Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kontrolünde olan ".tr" alan adı işlemleri, 1991-1998 yılında Üniversite tarafından düzenlenmiştir. 2000 yılında Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu bünyesinde görev yapan sektör temsilcileri ve 11 kurumsal üyeden oluşan DNS Çalışma Grubu oluşturulmuştur.

İnternet kullanımının ve yaygın kullanımın artması ve ortaya çıkan e-ticaret havuzunun da etkisiyle alan adları aynı trend içinde önemini korumaya devam ediyor. 2011 yılında yayınlanan "655 Sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında İnternet Kurulu feshedilerek İnternet Geliştirme Kurulu oluşturulmuştur.

ODTÜ ve BTK tarafından IANA / ICANN'e transfer onayı için yapılan başvuru Mayıs 2019'da Onaylandı. Protokole göre bugün Resmi Gazete'de yayınlanan İnternet Alan Adlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile, ".tr Ağ Bilgi Sistemi" (TRABIS) kullanıma açılmış olup, BTK tarafından alan adlarının yönetimi ile ilgili bazı güncellemeler yapılmıştır. sicil memuru kişisel verilerin korunmasına ilişkin diğer mevzuata uymakla yükümlüdür. TRABİS ise Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde tutmak için plak şirketleri, sistemleri ve yedekleriyle entegre olmuştur.

Bunlara da Göz Atın

Hem şık hem kullanışlı: TCL Wearable Display

Google, Microsoft ve Snapchat gibi şirketler akıllı gözlük pazarındaki başarısız girişimlerini gündeme getirdi. TCL, özellikleriyle dikkat çeken Giyilebilir Ekran modelini tanıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir