Apple Car muamması: Hyundai ve Kia, Apple ile görüşme halinde olmadıklarını açıkladı

Apple'ın otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli otomobili, bir süredir otomotiv dünyasının gündeminde. Özellikle Hyundai-Kia ile Apple arasındaki görüşmeler haber ve söylentilerin temelini oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde Koreli üretici ile Apple arasındaki görüşmelerin askıya alındığı paylaşıldı. Bloomberg'in raporuna göre Hyundai ve Kia, bugün otonom bir araç geliştirmek için ABD'li teknoloji deviyle temas halinde olmadıklarını açıkladı. Hyundai ayrıca otonom elektrikli otomobil üretmek için birçok şirketle diyalog halinde olduklarını ancak henüz bir karar verilmediğini söyledi. Benzer şekilde, kardeş şirketi Kia'nın hisseleri yüzde 15 civarında azaldı ve şirketin piyasa değeri 5,5 milyar dolar kaybetti. Hyundai, Apple ile görüşeceklerini açıklamasının ardından her iki şirketin de hisseleri arttı.

Apple'ın otonom ve elektrikli araç projesi uzun yıllardır biliniyor ancak süreç belirsizliklerle dolu. Projelerini genel olarak gizlilik içinde yürüten firma, bu konuda uzun süredir sessizliğini koruyor. Geçtiğimiz aylarda Apple'ın otomobil projesi tekrar gündeme geldi ve kaynaklar otomobilin 2024'te yola çıkabileceğini belirtti. Daha sonra Hyundai Apple ile temas halinde olduğunu ve görüşmelerin elektrikli otomobil için özel olarak yapıldığını duyurdu. Daha sonra tarafların anlaşması halinde Apple'ın arabasının Koreli şirketin E-GMP platformunda inşa edileceği ve ABD'nin Georgia eyaletinde Kia tarafından üretileceği söylendi. Ayrıca Apple'ın proje için Kia'ya 3.6 milyar dolar yatırım yapacağı da söylendi. Ancak son raporlar, taraflar arasındaki görüşmelerin haftalar önce sona erdiğini söylüyor. Çünkü Hyundai ve Kia'nın yaptığı son açıklama, görüşmede olmadıklarını doğruluyor. Apple, dünya çapında bir teknoloji devi ve geliştireceği arabadaki otonom sürüş teknolojilerinin kendisine ait olacağını düşünmek zor değil. Ancak üretim kısmına gelince aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu nedenle ABD'li firma otomotiv devleri ile temas halinde olmaya devam ediyor ancak henüz net bir bilgi yok. Japon gazetesi Nikkei'ye göre Apple'ın tanıştığı en az 6 üretici var.

Bunlara da Göz Atın

Elektrikli Peugeot e-Traveller’ın menzili yüzde 40 arttı

Fransız üreticinin elektrikli van modeli e-Traveler, 2021 model yılında daha büyük bir pil seçeneği aldı. Yeni batarya, menzil ve fiyatta artış getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.