Çin, Ay’a bayrağını dikti! ABD’den sonra bir ilk

Tarihi Chang'e 5 misyonu ile uzayın gündemi haline gelen Çin, Ay'da kimsenin beklemediği çok ilginç bir iş yaptı. Bugün Chang'e 5 görevi ile ilgili bazı güncellemeler yayınlayan Uzak Doğu ülkesi, ay yüzeyine bayrak diktiklerini duyurdu. Böylece Çin, ABD'den sonra Ay'a bayrağını diken ikinci ülke olarak tarihe geçti.

Ay yüzeyindeki Çin bayrağının fotoğrafı:

Çin'in Chang'e 5 görevi 1 Aralık'ta Ay yüzeyine indi. Uzay aracı, Ay'dan taş ve toprak örnekleri toplayarak 3 Aralık'ta tekrar yörüngeye çıktı. Yüzeye bayrak dikme işlemi, uzay aracından hemen önce gerçekleştirildi. yörüngeye döndü. Chang'e 5'in yukarıdaki fotoğrafı çektiği ve bayrak dikildikten hemen sonra yörüngeye çıktığı belirtiliyor. Çin aslında daha önce Chang'e 3 ve Chang'e 4 görevlerinde Ay'ın yüzeyine indi ancak bu görevlerde bayrak dikme süreci yoktu. Çin bunun için Chang'e 5'i beklemeye karar verdi. Daha önce sadece ABD'den Apollo astronotları aya bayrak dikmişti. 1969'da Ay'a inen ilk insanlar olarak tarihe geçen Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, ABD bayrağını yüzeye koydu ve harika bir gösteri yaptı. Ek olarak, daha sonraki Apollo görevlerinde beş farklı bayrak dikildi. Çin'in tarihi Chang'e 5 uzay aracı şu anda Dünya'ya dönmek için son hazırlıklarını yapıyor. Çinli araştırmacılar, Chang'e 5'in 16-17 Aralık tarihlerinde Dünya'ya dönmesini beklediklerini ve ay yüzeyinin iki metre altından örnekler topladıklarını söylediler.

Bunlara da Göz Atın

NASA’nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA, Artemis projesi ile insanlı ay yolculuğu görevlerine devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.