DSÖ’den ‘Başlangıç Noktasına Dönebiliriz’ Uyarısı: ‘130 Ülkede Kovid-19 Aşısı Uygulanmıyor’

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Covid-19 aşılamasında sağlık mesleği mensuplarına, yaşlılara ve ciddi hastalıkları olan kişilere öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, "Dünya genelinde aşı sayısı, bildirilen vaka sayısı bir bakıma bu güzel bir haber ve dikkate değer bir başarı Ghebreyesus, Covid-19 aşılarına küresel ölçekte haksız erişime dikkat çekerek, şu ana kadar dünyada uygulanan aşıların dörtte üçünün yüzde 60'ına sahip sadece 10 ülkede gerçekleştiğinin altını çizdi. küresel GSYİH.

"2,5 milyar nüfus. Yaklaşık 130 ülkede tek doz (Kovid-19 aşısı) henüz uygulanmadı." İfadesini kullanan Ghebreyesus, salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı bir mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, "Aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz." Küresel Aşı ve Aşılama Derneği (GAVI), Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 2021'in ilk 6 ayında yoksul ülkelere en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısının tahsis edildiğini bildirdi.

COVAX Kapsam dahilinde, bu yılın ortasına kadar yaklaşık 145 fakir ülkede nüfusun yüzde 3,3'ünün aşılanması hedefleniyor.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.