Elektrik kesintisi bilgisayarlara nasıl zarar verir?

Bilgisayarınızın açık kalması için sabit bir güç akışına bağlı kalması gerekir, ancak bazen ana güç kaynağınız o kadar güvenilir olmayabilir. Bozulmaya eğilimli bir mahallede yaşıyorsanız, merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere elektrik kesintisinin bilgisayarlara nasıl zarar verebileceği ve onları kesintinin etkilerinden korumak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Daha fazla uzatmadan makalemize geçelim. Okumanın tadını çıkar!
Telifsiz videolar için en iyi web siteleri!
Elektrik kesintisi bilgisayarlara zarar verir mi? Nasıl korunuruz?
Farklı elektrik kesintileri
Evinizden akan elektrik sabit değildir. Elektrik akımları, idealin üstüne ve altına düşerek dalgalanabilir. Ayrıca hem çok fazla hem de çok az güç sorunlarına neden olabilir. Bu güç tamamen kesilirse; buna elektrik kesintisi denir. Bu fenomen genellikle kontrolünüz dışındaki sorunlardan kaynaklanır (örn. Elektrik santrali kesintileri, hasarlı elektrik hatları, vb.), Ancak bazen kendiliğinden meydana gelebilir (örneğin, devrelerin kısa devre yapması veya aşırı yüklenmesi). Elektrik voltajınız tamamen kararmadan önce geçici bir düşüşe geçtiğinde, elektrik kesintisi veya benzeri bir sorun vardır.

Işıklarınızın bilinmeyen nedenlerle kapandığını gördüyseniz, bunun nedeni muhtemelen bir elektrik kesintisidir. Bunlar, elektrik yüklerini azaltmanın ve elektrik kesintilerini önlemenin bir yolu olarak kasıtlı olabilir, ancak kasıtsız da olabilirler. Yelpazenin diğer tarafında güç dalgalanması olgusu var. Bu, bir cihazın en az üç nanosaniye için amaçlanandan daha fazla elektrik aldığı zamandır. Kısa devreler ve elektrik hattı arızaları dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle dalgalanmalar meydana gelir. Ani voltaj yükselmesi yalnızca bir veya iki nanosaniye sürüyorsa, büyük olasılıkla yıldırımın neden olduğu bir güç dalgalanmasıdır.
Elektrik kesintisi bilgisayarınıza zarar verebilir mi?
Peki, ani bir güç düşüşü bilgisayarınız için sorunlara neden olabilir mi? Evet gibi görünüyor, hem verileriniz hem de donanımınız zarar görebilir.
Elektrik kesintisi bilgisayarınıza nasıl zarar verebilir
Elektrik kesintisinden sonra ani kapanma, bilgisayarın sağlığı için birincil tehlikedir. İşletim sistemleri karmaşıktır ve çalışan tüm işlemlerin kapatılmadan önce uygun şekilde sonlandırılmasını sağlamak için bir kapatma dizisi uygulanır. Ani bir güç kaybı bu diziyi kesintiye uğratır ve işlemlerin yarı yarıya bitmesine neden olabilir. Bu olay dosyalarının iş parçacıklarını bozma şansı vardır ve bu da işletim sistemine zarar verir.

Sistem dosyaları en büyük endişe kaynağıdır. Bir elektrik kesintisi olduğunda (örneğin, bir sistem güncellemesi sırasında) işletim sistemi önemli bir dosyayı düzenlemekle meşgulse, ani kesinti dosyayı bozacaktır. Ardından bilgisayarı yeniden başlatmaya çalıştığınızda, işletim sistemi bu bozuk dosya üzerinden açılır ve önyükleme yapamaz.

Sistem dosyalarınızın zarar görmemesi için yeterince şanslıysanız, hayati işlerinizi yine de kaybedebilirsiniz. Çalışmanızı sürekli kaydetme alışkanlığı edinmezseniz, elektrik kesintisi sizi tekrar yoluna sokabilir. Tasarrufun ortasında bir elektrik kesintisi işinizi aksatabilir.

Ayrıca sık sık elektrik kesintileri, sabit sürücünün fiziksel ömrünü kısaltabilir. Çalışma sırasında dönen plakalara yazılan okuma ve yazma işlemleri, güç kesintisi durumunda orijinal konumlarına dönebilir.

Bu ani hareket, zamanla biriken ve "kafa çarpması" olasılığını artıran küçük kusurlara neden olabilir. Bu, kafa tabla yüzeylerine dokunup kazınırken sabit sürücüyü etkili bir şekilde yok eder. Katı hal sürücüleri, ani elektrik kesintilerinden de ciddi şekilde zarar görebilir. Öte yandan sorunlar, veri bozulmasından tamamen arızaya kadar değişebilir.
Elektrik kesintisinden sonraki güç dalgalanmaları bilgisayarınıza nasıl zarar verebilir?
Daha da kötüsü, elektrik kesintisi sorunlarınızın sonu olmayabilir. Elektrik tekrar açıldığında, kesintinin ardından genellikle bir dalgalanma gelir. Çok fazla elektrik alarak, bir güç dalgalanması aşırı yüklenir ve bilgisayarınızdaki elektronik devreler kırmızılaşır. Kesinti bir güç kaynağına veya ana karta büyük zarar vermezken, bir sonraki dalgalanmaya zarar verebilir. Elektrik kesintisi olduktan sonra açılmayan bir bilgisayara neden olabilir. Bu nedenle, bir elektrik kesintisinden korunmak istiyorsanız, güç dalgalanması korumasına da yatırım yapmanızı öneririz.

Elektrik Kesintilerine Karşı Koruma
Elektrik kesintileri, bir bilgisayarı güç dalgalanması gibi bozmasa da, yine de hasara neden olabilir. Dolayısıyla, verilerinizi ve bilgisayarınızı kaybetmekten kaçınmak istiyorsanız, kesinti önleme önlemlerine yatırım yapmak iyi bir fikirdir.
Bilgisayarınızı Güvende Tutma
Elektrik kesintileri sistem dosyalarına ve verilere zarar verebilir. Güç artışları, bilgisayar donanımının kalitesini bile düşürebilir. Son olarak, genellikle elektrik kesintisinin olduğu bir mahallede yaşıyorsanız, her ikisinden de korunmak için gerekli önlemleri almak için zaman ayırmanızı öneririz.

Bunlara da Göz Atın

Activision Blizzard Call of Duty modelini genişletiyor

Call of Duty serisinin yapımcısı Activision Blizzard, serinin başarısını bir modele dönüştürmek ve diğer oyunlara da uygulamak istiyor. Böylece şirket, gelirini kalıcı kılmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.