Güney Afrika’da Kovid-19’u Tedavi Ettiği İddia Edilen ‘Mucize’ Bir İlaca El Konuldu

Independent Turkish'de yer alan habere göre, Güney Afrika polisi Johannesburg OR Tambo Uluslararası Havalimanı'nda son iki hafta içinde 6 milyon rand (yaklaşık 400 bin dolar) değerinde "ivermektin" şüphesiyle uyuşturucu ele geçirildiğini duyurdu.

Açıklamada şüpheli. 6 uyuşturucu kaçakçısının gözaltına alındığını ve ruhsatsız ilaç ithal etmekle ve kayıt dışı ilaç taşımakla suçlandığını belirten ifadelerde, "İlaçların satış için ithal edildiği ve Kovid-19 tedavisinde kullanılacağı düşünülüyor." Bazıları bunun Kovid-19'a karşı potansiyel bir ilaç olduğunu iddia ediyor. bu, ilaca olan talebin artmasına neden oldu. Ancak araştırmalar, ilacı Kovid-19'u tedavi eden bir ilaç olarak nitelendirmek için yeterli kanıt bulunmadığını vurguluyor. Güney Afrika Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, gözetim altında olması şartıyla bu hafta ivermektin kullanımını onayladı. Ayrıca Kurum, Aralık ayında yayınladığı bir kararı yerli üretim olmadığı için ithalatını engellemeye yönelik olarak iptal etti.

İvermektin ithalatına getirilen yasak, bu konuda daha fazla araştırma yapmaya çalışan doktorların öfkesine ve uyuşturucu kaçakçılığının artmasına neden oldu.

1990'lardan itibaren Sahra Altı Afrika'da 'nehir körlüğünü (onkocerciasis)' tedavi etmek için geniş çapta dağıtıldı. İlaç normalde Güney Afrika'da veteriner kullanımı için kayıtlıdır, ancak insanlar tarafından kullanılması yasak değildir.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.