Nano boyuttaki altın parçacıkları mezotelyoma tedavisinde kullanılabilir

Gelişen teknoloji ile nanoteknoloji alanı da gelişmiş ve gelişen nanoteknoloji, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ve yöntemlerin gelişmesine yol açtığı gibi birçok çalışmanın da önünü açmıştır. Şimdi ise Birleşik Krallık'tan bir grup araştırmacı, ülkemizde özellikle Nevşehir'de çok yaygın olan mezotelyoma (akciğer kanseri) tedavisinde nano boyutlu partikülleri kullanmayı hedefliyor.

altın nanopartiküller kullanıldı. Kullanılan altın partiküllerinin insan saçının 1000'de 1'i olduğu belirtilmekle birlikte, partiküllerin üretildiği özel şekil nedeniyle çeşitli dalga boylarındaki ışık huzmelerine farklı tepkiler gösterirler. hastalık prognozu) oldukça kötü olabilir. Bilim adamları ise yeni tedavi yöntemleriyle söz konusu hastalığın prognozunu bir nebze olsun iyileştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Tedavi sonucunda mezotel hücreleri nanopartikülleri emdi ve ardından araştırma ekibi örneklere lazer ışını uyguladı. Uygulanan lazer ışınları sonucunda nanopartiküller ışını absorbe etmiş ve absorpsiyon sonucunda ısınan partiküller kanser hücrelerinin ölmesine neden olmuştur.

Bunlara da Göz Atın

Yüz tanıma hatası yüzünden hapsedilen bir kişi polise dava açıyor

Geçen yıl ABD'de yaşanan bir olayda yüz tanıma sistemindeki bir hata nedeniyle tutuklanan Nijeer Parks, suçu olmamasına rağmen polis teşkilatına dava açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.