NASA Uyardı: Planlanan Yeni Uydu Takımı Çarpışma Riski Yaratıyor

AST & Science ekibi, SpaceMobile adlı bir uydu ağı geliştirmeyi planlıyor. NASA, bu ağdaki uyduların dünyayı gözlemlemek için kullanılan uydularla çarpışabileceği konusunda uyardı.

Elon Musk ve SpaceX'in interneti uydularla dünyanın dört bir yanına götürme fikri gerçekten yeni değil. SpaceX bile bu alanda yalnız değil. Kendi uydu ekibini oluşturmak isteyen şirketler var. Bunlardan biri AST & Science. NASA, çalışmalarında şirketin kuracağı geniş bant uydu ağı ile ilgili çekincelerini dile getirdi. Ajansa göre, ağ için kullanılacak uyduların yörüngedeki diğer uydularla çarpışma riski yüksek. Bu rapor, Teksas merkezli firmanın, yüzeyden yaklaşık 720 kilometre yükseklikte 243 uyduyu kullanma planını yürütmesi için gerekliydi. SpaceMobile adı verilen bu oluşum, akıllı telefonlara doğrudan geniş bant bağlantısı sağlayacak. Bunu başarmak için şirketin uyduları çok büyük antenler kullanacak. Antenlerin alanı 900 metrekareye ulaşacak. Yani Starlink uydularına göre oldukça büyük olacaklar.

Bunlara da Göz Atın

NASA’nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA, Artemis projesi ile insanlı ay yolculuğu görevlerine devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.