Tayland’da Koronavirüse Çok Benzeyen Yeni Bir Virüs Keşfedildi: RacCS203

NTV'nin haberine göre Singapur Üniversitesi'nden Profesör Lin-Fa Wang liderliğindeki uluslararası bir ekip, yeni tip corona virüsüne (Covid-19) neden olan Sars-CoV-2 ile ilgili birçok virüs türünü açıkladı. ), Asya'nın çeşitli bölgelerinde dolaşmaktadır. Bilim adamları, Tayland'ın doğusundaki bir vahşi yaşam barınağında, at nalı yarasalarında Covid-19'a neden olana çok büyük genetik benzerliğe sahip bir virüs keşfettiler. Keşif, ilgili virüslerin alanını 4 bin 800 kilometreye kadar genişletti.

Çalışma Nature Communications'da yayınlandı. Araştırmacılar, örnekleme alanının sadece Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan korona virüslerinin birçok ülkede yarasalarda yaygın olduğundan emin olduklarını belirtti.

Önceki çalışmalar, yeni tip corona virüsünün insanlara yayılmadan önce büyük olduğunu gösterdi. muhtemelen bir yarasadan çıkmaya devam ettiler. Bununla birlikte, virüsün kaynağı hala bilinmemektedir. Singapur Üniversitesi'nden araştırmacılar, virüsü at nalı yarasalarında RacCS203 olarak adlandırdıklarını ve SARS-CoV-2'nin genetik koduna yüzde 91.5 benzerliğe sahip olduğunu söyledi. Bilim adamları ayrıca Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki yarasalarda bulunan ve yeni tip korona virüsünün genomuna yüzde 93,6 benzeyen RmYN02 virüsü ile yakından ilişkili olduğunu söyledi. Bununla birlikte, araştırmacılar Güney Tayland'daki yasalarda ve bir pangolinde bulunan antikorları inceledi. Antikorların pandemik virüsü nötralize ederek etkisiz hale getirdiği belirtilirken, bu durumun yeni tip corona virüsün Güneydoğu Asya'da dolaştığına dair bir başka kanıt olduğu belirtildi. Öte yandan salgının çıkış noktası olarak bilinen Çinli Wuhan, Covid-19'un kaynağını belirleyecek. Kente giden Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) uzman heyeti dün muayenelerini tamamlayarak açıklamalarda bulundu. Açıklamada, corona virüsünün kökenini belirlemeye yönelik çalışmaların herhangi bir hayvana işaret etmediği ve bulguların Aralık 2019 öncesinde Çin'in Wuhan kentinde tespit edilmediği belirtildi.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.