Farklı ülkelerde elektrikli araçlara hangi teşvikler uygulanıyor?

Türkiye'de elektrikli araçlara uygulanan özel tüketim vergisi oranları arttı ve bugün itibarıyla en yüksek oran yüzde 15'ten yüzde 60'a çıktı. Dolayısıyla zaten yüksek olan elektrikli araçların fiyatları daha da arttı. Peki diğer ülkelerde elektrikli araçlar için ne tür teşvikler uygulanıyor?

Elektrikli araçlar için özellikle Çin ve Avrupa ülkeleri arasında büyük bir rekabet var. Çin tek başına dünyanın en büyük elektrikli araç pazarlarından biridir. Söz konusu ülkede 2020 yılında süresi dolan elektrikli araç teşvikleri 2022 yılına kadar uzatıldı. Çin'de teşvikler bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında düşürülse de 20 bin Yuan'a (3.097 dolar) varan teşvikler var. Örneğin Norveç'te elektrikli araçlar yüzde 25 KDV'den muaftır. Bu sayede elektrikli araçlar içten yanmalı motor muadillerine yakın bir fiyata satın alınabiliyor. Almanya'da sıfır emisyonlu araçlar için 9 bin Euro'ya kadar teşvik var. Fransa'da sunulan teşvik 2021'de 7 bin avrodan 6 bin avroya düşürüldü. İngiltere'de hükümetin belirlediği elektrikli araçlara 3 bin liraya varan indirim uygulanıyor. Bu indirim elektrikli motosikletler için maksimum 1500 pound ve elektrikli van modelleri için maksimum 8500 pounddur. Ayrıca elektrikli araçlar, Taşıt Özel Tüketim Vergisi (VED) adı verilen yıllık vergiden muaftır. ABD'de elektrikli araçlar için 7.500 dolara varan vergi indirimi var. Avrupa'daki elektrikli araç (yüzde 100 elektrikli ve PHEV) satışları geçen yıl Çin'i geçmeyi başardı. Avrupa'da satışlar 2020'de yüzde 137 artarak 1,4 milyona yaklaştı. Çin'de bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüme ile 1,34 milyon elektrikli araç satıldı.

Bunlara da Göz Atın

Porsche Taycan şasesini geliştiren mühendis Apple’a transfer oldu

Porsche Şasi Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Manfred Harrer şaşırtıcı bir şekilde Apple'a transfer oldu. Muhtemelen şasi geliştirmeden yine sorumlu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir