Çin’in iki büyük teknoloji şirketi mahkemelik oldu

TikTok'un sahibi ByteDance, Douyin içeriğini engellediği iddiasıyla Tencent'e dava açtı. Salı Bloomberg'e göre ByteDance, Tencent'in insanların WeChat ve QQ'daki Douyin içeriğine erişimini engelleyerek ülkenin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.
TikTok akımı 10 yaşındaki kız çocuğunun ölümüyle sonuçlandı
ByteDance, 14 milyon dolar tazminat talep etti Açtığı dava sonucunda ByteDance, Tencent'ten yaklaşık 14 milyon dolar tazminat ve şirket eylemlerini durdurmasını istiyor. Konuyla ilgili olarak Bloomberg'e konuşan ByteDance Sözcüsü olayı şu şekilde açıkladı:"Rekabetin tüketiciler için daha iyi olduğuna ve yeniliği teşvik ettiğine inanıyoruz. Bu davayı haklarımızı ve kullanıcılarımızın haklarını korumak için açtık."

Ayrıca Douyin'in, yalnızca Çin'de bulunan daha kapsamlı bir TikTok sürümü olduğunu unutmayın.

Üstelik iki şirket önceki yıllarda birbirlerine birkaç kez dava açmıştı. Bununla birlikte, ByteDance ilk kez antitröst açısından rakibine meydan okudu. Bu davanın, Çin'in Alibaba grubuna yönelik soruşturma başlatmasından birkaç ay sonra gündeme gelmesi dikkat çekicidir. Yerel düzenleyiciler tarafından antitröst incelemesine tabi olan tek şirketlerin Çinli teknoloji şirketleri olmadığı da unutulmamalıdır. Örneğin, Google şu anda ABD'de üç ayrı davaya konu ve dördüncüsü yolda. Yine Aralık ayında, Federal Ticaret Komisyonu Facebook'a 48 avukatla birlikte antitröst suçlamasında bulundu. İki Çinli teknoloji devi arasındaki bu davanın nasıl biteceği ve nasıl ilerleyeceği şu anda bilinmiyor. Ancak bu durum Çinli şirketler arasında ciddi sorunlara neden olabilir.

Bunlara da Göz Atın

SpaceX, FAA lisans ihlali ile gündemde

Haber, Popüler Bilim, Teknoloji Haberleri, Uzay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir