Mobil veri kullanımını azaltmanın yolları!

İnternetiniz beklenmedik bir şekilde mi duruyor? Gün içinde mobil veriyi aşırı kullanmasanız da ay sonunu getiremiyorsunuz, ek paketler için koşuyor musunuz? Bu yazıda, mobil veri kullanımını azaltmanın yolları hakkında size bilgi vereceğiz. Daha fazla uzatmadan gidelim;
SSD vs HDD:Hangi depolama cihazı seçilmeli?
İşte mobil veri kullanımını azaltmanın yolları
Mobil verinizi manuel olarak kapatın
Telefonunuz veya tabletinizdeki mobil veri sınırını aştığınızı hiç fark ettiniz mi? Belki her şeyin yolunda olduğunu düşündünüz, ancak fatura gelene kadar veri limitinizi aştığınızın farkında değildiniz.

Ne yazık ki, mobil verilerin sınırsız kullanımı yoktur. Mobil veri aşıldığında, tüm ekstra veriler için ücret ödersiniz.
Veri Sıkıştırma Uygulamalarını Kullanın
Çeşitli uygulamalar, veri kullanımınızı azaltmak için sıkıştırma teknolojisini kullanır. Etkisini fark etmeden bazılarını zaten kullanıyor olabilirsiniz.

Google Chrome
Google hakkında ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, Chrome'un yerleşik bir veri kaydetme aracı vardır. Ayarlar & gt; Veri Tasarrufu & gt; Dokunarak etkinleştirmek için Veri Tasarrufu'nu kullanın.

İndir:Android için Google Chrome (Ücretsiz)

İndirin:iOS için Google Chrome (Ücretsiz)
Opera Mini
Verileri düşük veri kullanımı üzerine inşa edilmiş Opera Mini'de kaydederken, uygulamanın ana menüsü varsayılan olarak etkindir. Chrome'un aksine, web sayfası görüntülerinin kalitesini ayarlamak gibi çeşitli veri kaydetme özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

İndirin:Android için Opera Mini (Ücretsiz)

İndirin:iOS için Opera Mini (Ücretsiz)
Mobil internet kullanımını azaltın:Wi-Fi Çalışmayı Kullanma
Mobil veri ücretlerinden tasarruf etmek neredeyse herkesin hayalidir. Bildiğiniz gibi, akıllı telefonunuz internete bağlanmak için iki yol sunar:mobil veri ve Wi-Fi.

Genel olarak, Wi-Fi sıklıkla kullanılır. Sonuçta, ücretsiz Wi-Fi hemen hemen her yerde, şehir merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, ulaşım merkezlerinde ve kampüslerde mevcuttur.

Veri kullanımını azaltmak için mevcut olduğu her yerde Wi-Fi kullanmayı seçin. Evet, tüm Wi-Fi ağları güvenli değildir, ancak akıllı cihazınızı bir mobil VPN aboneliği ile koruyabilirsiniz.
Uygulamaların otomatik olarak eşitlenmesini durdurma
Telefonunuzu kullanırken arka planda çok fazla etkinlik var. Örneğin telefonunuz; Google Play ve Apple'ın App Store güncellemelerini kontrol eder ve e-posta uygulamanız yeni e-postaları size bildirir. Son olarak, sosyal medya uygulamaları da telefonunuza güncellemeler gönderir.

Tüm bu olaylar, mobil veri kullanımınızı etkiler. Uygulamaları güncellemekten bahsetmiyoruz bile, onlar sadece senkronize ettikleri veriler.

Android cihazlarınızda uygulama senkronizasyonu nasıl devre dışı bırakılır?
Senkronize eden bazı uygulamaları ayarlar & gt; Uygulamalardan ve bildirimlerden devre dışı bırakabilirsiniz. Burada kayıtlarınız gibi çeşitli verileri senkronize eden uygulamalar bulacaksınız. Her birine dokunun ve çok fazlaysa veri kullanımını kontrol edin, veri kullanımına dokunun, ardından arka plan verilerini devre dışı bırakın.

Tüm uygulamalarınızın üzerinden geçmeniz biraz zaman alabilir.
İOS cihazlarınızda uygulama senkronizasyonu nasıl devre dışı bırakılır?
İOS cihazlarda, yerel uygulamalar Ayarlar & gt; [Adınız] & gt; İCloud aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken tek şey; Senkronize etmeniz gerekmeyen her uygulamaya dokunuyor.

Genellikle çok fazla senkronizasyon gerektiren uygulamalar, kişisel ayarlarında verilerin nasıl senkronize edileceğini yönetmenize olanak tanır.

Doğru ayarı bulamazsanız, mobil veriyi devre dışı bırakmak da bir seçenektir.
Bulut tabanlı uygulamalarınızın yalnızca Wi-Fi senkronizasyonu kullanılır
Telefonunuzla bulut tabanlı bir uygulama senkronizasyonunun ayarlanması her zaman iyi bir seçenektir. Belki de fotoğrafları otomatik olarak yüklemeniz veya Google Drive'daki belgelere erişmeniz gerekiyor. Durum ne olursa olsun, bulut tabanlı uygulamaların mobil verilerinizi kullanmadığından emin olmalısınız. Bunun yerine, bu uygulamaları yalnızca Wi-Fi kullanacak şekilde yapılandırın.

Kullandığınız mobil cihaza göre; Android veya iOS'a bağlı olarak tercih ettiğiniz bulut tabanlı uygulama için belirli ayarları kontrol edin.
Telefonunuzda müzik ve podcast saklama
Bahseteceğimiz bu çözüm o kadar kullanışlıdır ki, şimdiye kadar neden onu düşünmediğinizi merak edeceksiniz. Genellikle tercih edilen çözümdür. İstediğiniz servisten müzik dinlemek yerine evden çıkmadan önce bu müzikleri telefonunuza indirmeniz yeterli.

Çoğu telefon, en sevdiğiniz müzikleri kitaplığınızda saklamak için yeterli depolama alanına sahiptir.

Depolama alanı az olan bir akıllı telefonunuz olmasına rağmen, Android telefonlar genellikle genişleme için microSD kart yuvasına sahiptir. Tek fark, MP3'leri telefonunuz yerine bu belleğe kopyalamanız gerektiğidir.

İşiniz bittiğinde, müziğin keyfini çıkarmak için telefonunuzun yerleşik ses oynatıcısını kullanmak iyidir; Elbette bu olay mobil verinizi azaltmayacaktır. Alternatif olarak, Spotify, Apple Music ve diğer hizmetlerin ücretli sürümüne yükseltme yapmak, telefonunuza müzik indirmenize olanak tanır.
Veri kullanımını azaltın:HD video akışı yapmayın
Yüksek tanımlı (HD) video akışı, mobil verilerin ana tüketicisidir. Yalnızca bir saatlik HD akışı (diyelim ki filmin yarısı) 2 GB mobil veri tüketebilir. Bazı temel planlar yalnızca bir aylık kullanım için 5 GB sunar.

Bu, 2K ve 4K video akışı hakkında konuşmaya başlamadan önce söylenmelidir. Mobil veri, HD (1080p) üzerindeki hiçbir şey için uygun değildir, ancak 5G'nin gelmesiyle birlikte bu durum değişecek gibi görünüyor.

Video akışı gerçekleştirmeniz gerekiyorsa bunun yerine standart kaliteyi kullanın. Kalite daha düşük olacak, ancak kullanılan veriler çok daha düşük olacak ve fazla ücret ödemeyeceksiniz.

Mobil internet ayarlarınızı 3G'ye düşürün
Günümüzün ileri teknoloji mobil cihazlarının çoğu 4G ve 5G verilerini desteklemektedir. Ancak, daha yüksek hızlar, mobil verilerinizin daha hızlı biteceği anlamına gelir.

Mobil veri kullanımını azaltmanın bir başka yolu da internet hızınızı 3G'ye düşürmektir. Android cihazlar, farklı üretici görüşleri ve operatör kısıtlamaları nedeniyle sorun yaratabilir, ancak bu mümkündür:

Android cihazınız için;

Ayarlar & gt; Ağ ve Internet.

Mobil ağ & gt; Gelişmiş'e dokunun.

Tercih edilen ağ türü'ne dokunun.

Tercihinizi seçin — yalnızca 3G kullanın.

İOS cihazınız için;

Ayarlar & gt; Mobil Veri & gt; Mobil Veri Seçenekleri'ne dokunun.

Ses ve Veri.

3G veya LTE Kapalı'yı seçin.

Bunlara da Göz Atın

Yemeksepeti Patladı: Siteye Uzun Süre Erişim Sağlanamadı

Ülkemizin en büyük online yemek sipariş platformu olan yemeksepeti.com'a erişemezsiniz. Birçok kişi bu sorundan şikayet …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir