Samsung Tizen televizyonlarda Amazon Prime Video sorunu nasıl çözülür?

Ne yazık ki, Amazon Prime Video uygulaması Samsung Tizen akıllı TV'lerde biraz sorunlu çalışıyor. Sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte de birçok kullanıcı Tizen işletim sisteminde uygulamayı hiç kullanamamaktan şikayetçi. Uygulamayı mağazadan indirip kurduğunuzda karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. HardwareHaber forumlarında birçok kullanıcının bu sorunu yaşadığını gördüğümüzde konuyu doğrudan Amazon'a soralım dedik ve noktadan noktaya bir çözüm aldık. bu konuda bir değişiklik hakkı vermez. Sorun aslında bundan kaynaklanıyor. Amazon Prime Video uygulaması ilk açılışta Türkçe başarısız oluyor. Dili İngilizce olarak değiştirirseniz, uygulamanın sorunsuz bir şekilde açıldığını göreceksiniz. Televizyonu tamamen sıfırlamak dahil her yolu deneyerek bir çözüm bulamadık ama İngilizce yaptığımızda TV dilini sorunsuz bir şekilde kullanabildik.

Elbette dilin değiştirilmesi biraz dolambaçlı bir yol gerektiriyor çünkü Samsung, menü ayarları altında dil değiştirme ekranını pasif bir şekilde yapmış ve değiştirmesine izin vermiyor. . Bunun için farklı bir yol izlemek gerekiyor.

Cihazınızın dili Türkçe ise önce bir televizyon kanalı açın veya televizyon yayınlarını izleyebileceğiniz ekrana gelin. Ardından ayarlara gidin ve dili değiştirin. Diğer menüler altındaki ayarlara girdiğinizde, dil değiştirme seçeneğinin kullanılamadığını göreceksiniz. Sorunu dile getirdik ve çözüm bulma talebimizi ilettik ama ne kadar hızlı aksiyon alınacağı büyük bir endişe kaynağı. Üstelik Amazon Prime Video uygulamasının arayüzde Türkçe, Türkçe altyazı ve hatta Türkçe seslendirme desteği olmasına rağmen.

Amazon Prime Video abonesi olmak veya Amazon'un Prime ayrıcalıklarından yararlanmak için bir aylık ücretsiz aboneliğinizi buradan veya aşağıdaki bağlantıdan başlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir