12. nesil Intel Alder Lake işlemci görüntülendi

AMD'nin Ryzen serisi işlemcilerle pazarda yer alması ile Intel çalışmalarına hız verdi. Amerikan silikon devinin 8. nesilden beri yaptığı iyileştirmeler, daha önce Intel'den alıştığımız hızın çok üzerindeydi. Ancak bu yeterli olmadı, Intel gelecek iki nesil işlemci için hazırlıklarına başladı. Sızıntılar doğrultusunda 12. nesil Intel Alder Lake işlemci canlı görüntülendi.

Daha önce Intel Alder Lake işlemcilerin özellikleri hakkındaki sızıntıları sizlerle paylaşmıştık.
11. ve 12. nesil Intel işlemcilerin özellikleri sızdırıldı
12. nesil Intel Alder Lake işlemci canlı görüntülendi
2021'in ikinci yarısında piyasaya sürülecek Intel Alder Lake işlemcileri, 10nm SuperFin mimarisini temel alacak. 12. nesil işlemcilerle Intel, masaüstü tarafında ilk kez 14 nm litografinin altına düşecek. Bu konuda geride kalan Intel, süreci hızlandırmak için 2021'de masaüstü işlemci bölümü için iki farklı sürüm yayınlayacak. 11. nesil Rocket Lake masaüstü işlemci ailesi 2021'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. En büyük değişikliği Alder Lake ile yapacak olan Intel, Rocket Lake ailesini bir geçiş versiyonu olarak kullanmak isteyebilir. Rocket Lake ile PCIe 4.0 sürümüne geçilirken, Alder Lake işlemcilerinde PCIe 5.0 teknolojisi kullanılacak. Videocardz'ın özel raporu doğrultusunda, 12. nesil Intel Alder Lake masaüstü işlemcisi ilk kez canlı olarak gösterildi. Mevcut Comet Lake işlemcileriyle karşılaştırıldığında, Alder Lake işlemcileri yaklaşık yüzde 20 uzamıştır.

Aynı yıl gelen iki farklı işlemci hattıyla Rocket Lake ailesinin ölü doğması bekleniyor. Alder Lake ile LGA 1200 soketinden LGA 1700 soketine geçecektir. Bu nedenle birçok kişi 2021'in ikinci yarısını beklemek ve doğrudan bir Alder Lake işlemcisi almak isteyecek. Ayrıca Intel, LGA 1700 ile yıllardır sürdürdüğü soket politikasını değiştirmek ve soket ömrünü üç yıla çıkarmak istiyor. Alder Lake ile gelecek özellikler arasında DDR5 RAM ve PCIe 5.0 gibi yeni özellikler yer alıyor. Ancak 16 (8 + 8) çekirdekli işlemci ile gelecek olan Intel hibrit tasarım kullanacak. 16 çekirdekten sekizi güç tasarrufu sağlayacak ve kalan sekizi performans odaklı olacak.

Bunlara da Göz Atın

Dünyada ilk! Kovid 19’u bitirecek yerli aşı Aralık’ta…

Sadece aşı üzerinde çalışan ASC parçacıkları Dünyada Türkiye'de üretilecek Prof. Dr. Özören'den müjde: “Hayvanlar üzerinde başarılı oldu. Faz çalışması Mayıs ayında başlıyor. Kovid-19 ile mücadelede çığır açacak. "

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir