WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı

Kartopu gibi büyüyen WhatsApp tepkisi, Türkiye ilk adımlarını atmaya başladı. BTK'nın harekete geçtiğini açıklamasının ardından Rekabet Kurulu soruşturma başlattığını duyurdu. Flaş haberler, tartışmaların daha da büyüyeceğini ortaya koydu. WhatsApp ile ilgili bir soruşturma açarken Kurul tarafından vurgulanan 6. madde oldukça merak konusu oldu. Rekabet Kurulu'nun açıklamasında 6. Madde ile ilgili şu ifadeler yer almaktadır:

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi amacıyla WhatsApp kullanıcıları, Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC'ye yüklenen verilerin paylaşılması yükümlülüğü hakkında .
Rekabet Kurumu, WhatsApp hakkında soruşturma başlattı
13.12.1994 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un '6. Maddesi aşağıdaki gibidir; Madde 6 – Bir veya daha fazla teşebbüsün, tek başına veya başkalarıyla anlaşmalar veya toplu davranışlar yoluyla, ülkenin tamamında veya bir kısmında mal veya hizmet pazarında hakim konumunu kötüye kullanması yasa dışıdır ve yasaktır.

İstismar vakaları özellikle aşağıdaki gibidir:

a) Başka bir teşebbüsün ticari faaliyet alanına girişini doğrudan veya dolaylı olarak engellemeye veya rakiplerin faaliyetlerini pazarda zorlaştırmaya yönelik eylemler,

b) Eşit ve eşit hak, yükümlülük ve eşit alıcıların fiilleri için farklı koşullar Talepte bulunarak doğrudan veya dolaylı ayrımcılık,

c) Bir mal veya hizmetin diğer mallarla birlikte veya bir hizmetin satın alınması veya aracı teşebbüs olan alıcıların talep ettiği bir mal veya hizmetin satın alınma koşulu veya alıcının başka bir mal veya hizmeti sunması veya satın alınan bir ürünün bir fiyata satılmaması gibi yeniden satış koşullarına kısıtlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir pazardaki hakimiyetin yarattığı mali, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet pazarındaki rekabet koşullarını bozmaya yönelik eylemler.
6. Rekabet Kurulu'nun WhatsApp soruşturması için işaret ettiği Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesi tekelleşmeyi düzenler. Facebook'un WhatsApp ile ilgili düzenlemesinin yönetim kurulu tarafından bu kapsama alınması dikkat çekicidir. Soruşturma ve ardından açılacak davanın tekel iddiası ile gündeme gelmesi bekleniyor. Bundan sonra sosyal medya devi direnişin ardından Türkiye'de bir temsilcilik ofisi açacak bu sürecin hangi adımında belirleyebilir.

Yorumlarınızı Facebook ve whaatsapp üzerinden araştırmanın 6. maddesi ve detayları ile paylaşabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Çin’in iki büyük teknoloji şirketi mahkemelik oldu

ByteDance, WeChat ve QQ üzerindeki Douyin'deki içeriğe insanların erişimini engelleyerek Tencent'in ülkenin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti ve dava etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.