AKP’nin ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ Tanımlamasına Muhalefet Nasıl Tepki Verdi?

Hürrriyet yazarı Abdülkadir Selvi dünkü yazısında yeni anayasa tartışmalarına ilişkin şu açıklamaları yaptı:"

" Yeniden yapılan anayasa "ifadeleri Selvi'nin yazısından sonra değil Cahit Özkan'ın sözlerinden sonra gündeme geldi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

"Bunu söyleyen Grup Başkan Vekili. Sonra AK Parti'ye soruyoruz. Yaptığın şeyi yok ediyorsun. Bu ülkenin kurucu ruhu ortada. Bu ülkenin kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya, Dumlupınar vardır. Büyük Saldırı var. Yani yeniden kurtuluş diyerek. Bu cumhuriyeti reklam molası olarak görenlerin cumhuriyeti reddini kabul etmek mümkün değil. Bugün, önceki anayasa değişikliklerinin neye ve kime hizmet ettiğini çok net görüyoruz. "Cahit Özkan'a tepki gösteren bir diğer CHP'li de CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca oldu.

Karaca:

Halkın dayattığı, bir kişinin çöküşü, Cumhurbaşkanlığı hükümetinin çabaları kıvranıyor sistemin nafile olduğu çaresizlik içinde "

" kuruyorsanız, hükümeti devirmeyi planlıyorsunuz? cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünü hatırlayalım, 'Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar ayakta kalacak.' Türkiye Cumhuriyeti'nin belli bir ajans geçmişi vardır.Cumhuriyetimizin kurucusu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yönetim şekli Cumhuriyetçidir.İç boş vaatle sarayın dayatılmasıyla yeni bir anayasa yapma hevesi, çabaları değiştirin, yarattığınız sorunları gizleyemezsiniz. "

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir