Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: ‘Hafta İçi Kısıtlama Saatleri Değişebilir’

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Levent Akın, kısıtlamalardaki saatlerin değişebileceğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde kısıtlama düşük ve orta riskli illerde 22.00 veya 00.00'a kaydırılabilir. Ön çalışmalar var. bunun üzerine. " Bilim Kurulu Üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr.Levent Akın, yeni dönemde hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasaklarının devam etmesinin nedenini değerlendirdi.

Akşamları sokak kısıtlaması uygulamasının bazen bir şakaya konu olduğunu hatırlatan Akın, "Gün içinde virüs yok, akşam çıkıyor" diyerek, "Güzel bir şaka ama doğru bilgi değil; Çünkü akşamları en büyük sorun özellikle restoranlar, kafeler, pastaneler veya restoran uzun süre oturmak, yemek yemek, sohbet etmek için buradadır.Kapalı olduğu için bu toplantılar genellikle büyük salonlarda veya O zaman 21.00 için bir sınır belirlediğinizde, genellikle evdeki büyük toplantıları engellediğimizi düşünüyoruz.Ev içinde toplantıları engelleyebilmek, çok büyük aile toplantıları yapmak, hastalığın toplanmasına neden olmak ve Çevreye yayıldı. Bu nedenle 21:00'den sonra dışarı çıkmayı durdurmak veya kısıtlamak önemli bir noktadır.

Akın, illerde hafta içi günlerde turuncu ve kırmızı sokak kısıtlaması 21:00'den itibaren devam etmeli "Düşük ve orta riskte iller, 22.00 o yönüne kaydırılabilir. Önümüzdeki dönemde 21.00 yerine 00.00 r. Bununla ilgili ön çalışmalar var, takip edilmesi gerekiyor. Virüs klasik bilgilere uymadığı için kısıtlamayı kaldırır veya gevşetirsiniz, olayın ilerlemesine bakarsınız. Artış olursa bunun sebebini bulmaya çalışacak ve ona göre önlemler alacaksınız. Bir bakıma virüs bizimle satranç oynuyor. Biz bir hamle yaparız ve o bir hamle yapar. Karşılaştığımız mutasyonlar onun için başka bir hareketti. Çok iyi ve güzel illerde rahatlayabilir. Saat 21:00 ile 22:00 arasında değiştirilebilir. Ancak kaydırmak, risk aldığınız anlamına gelir. Aldığınız riski ölçmeli ve takip etmelisiniz. Aldığınız risk gerçekten canınızı yakmaya başlarsa, tekrar geri dönersiniz. ”Prof. Dr. Akın, tüm illerdeki gevşeme sürecini şu şekilde değerlendiriyor:

"İlginç bir virüsle karşı karşıyayız. Mikrobiyolojide öğrendiğimiz temel bilgiler bu virüsle uyumlu değil. Birçok viral hastalıkla, bir çok virüs hastalığına yakalanmayacaksınız. Ancak bu durumda hastalıktan muzdarip olanlar da tekrar hastalığa yakalanabilirler.Bu virüsün kendi özelliklerinden kaynaklanmaktadır.Başarılı illerin bir süre sonra çok kötü bir duruma düşebileceğini düşünebiliriz. Şu anda çok sıkıntılı olan illerin bir süre sonra çok rahat hale geleceğini de düşünebiliriz.Özellikle toplumda kısa sürede dokunulmazlık sağladığımızda hemen hemen tüm illerin sarı veya mavi seviyesinde kalacağına inanıyorum. aşı. Asıl mesele aşılama takvimi ve toplum uyumu. "

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir