Google ile ilgili kritik karar 19 Kasım’da açıklanacak

Soruşturma kapsamında Google'ın "genel arama pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle sözlü savunma toplantısı yapıldı.

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığındaki toplantı internet üzerinden gerçekleştirildi.

Küle, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında Kurul'un "genel arama pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanmaktan" soruşturma açıldığını hatırlattı.

Yazılı savunma sürecinin tamamlanmasının ardından sözlü olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle savunma toplantısının internet üzerinden canlı yapılmasına karar verildiğini belirten Küle, sözlü olarak soruşturma heyetine söz verdi. Rekabet ihlaline neden olup olmadığının incelendiğini belirtti.

"İdari para cezası uygulanmalıdır"

Google, genel arama hizmetleri pazarında hakim bir konuma sahiptir ve "Metin reklamları yoğun ve belirsiz bir şekilde genel arama sonuçlarının en üstüne yerleştirmek. Reklamı, Organik sonuçların getirmediğini iddia eden Araştırma Paneli Temsilcisi tarafından kendisine Gelirlerin içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırdığını, firmaya idari para cezası verilmesi gerektiğini, belirsizliğin organik sonuçlardan açıkça farklı olacak şekilde giderilmesi ve etkilerinin giderilmesi için önlemler alınması gerektiğini kaydetti. web sitelerinin organik sıralamasına ilişkin metin reklamlar.

Google'ın son tarihten en geç 1 ay önce Google tarafından hazırlanan uyum önlemleri ve ilk uyum önlemi için Periyodik olarak Ajansa rapor vermekle yükümlü olduklarını belirten Soruşturma Komitesi Temsilcisi 5 yıllık süre ve yılda bir olmak üzere, şirketin bu şartları zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmemesi durumunda üslup, günlük idari para cezalarının verilmesi gerektiğini yineledi.

"İnceleme raporunda önemli hatalar var"

Soruşturma kapsamındaki şirket temsilcileri, soruşturma raporundaki değerlendirmelerin maddi temellerinin hatalı olduğunu ve Google'ın metin reklam uygulamasının Rekabet Hukuku kurallarına uygun olduğunu savundu.

Google'ın metin reklamlarının açıkça ilan edildiği ve şirketin reklam etiketlemesinin diğer çevrimiçi platformlardan daha gelişmiş olduğu kaydedildi.

Şirket temsilcileri, metin reklamların genellikle ücretsiz sonuçlarda üst sıralarda yer almayan küçük ve orta ölçekli web sitelerini ziyaret etmeye yardımcı olduğuna dikkat çekerek, Google metin reklamlarının Türk web siteleri için tanıtım fırsatları sağladığını ve soruşturma raporundaki önlemlerin zarar verebileceğine inandıklarını belirtti Ülkedeki küçük web siteleri reklam fiyatlarını artırarak.

Satın alma işleminden etkilenmediklerini belirten firma temsilcileri, idari para cezaları ve tedbirlerin uygulanmasına yer olmadığını belirtti.

Karar 19 Kasım'da açıklanacak

Ash, Rekabet Kurumu'nun savunma hakkının en geniş şekliyle kullanılmasını desteklediğini ifade ederek, uzmanların bağımsız, tarafsız ve hukuk departmanında çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Kurul, soruşturmayla ilgili nihai kararını 19 Kasım'da açıklayacak. Karar daha erken alınmış ise Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde ilan yapılacaktır.

Bunlara da Göz Atın

Kovid-19 ile ilgili bilgilendirici videolar işaret diliyle hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişim konusunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir