İstanbullu maskeye sarıldı, ekonomi ise endişe kaynağı

Koronavirüs salgını birçok ülkede karantina önlemlerinin alınmasına neden oldu. Türkiye'de milyonlarca insanı etkileyen salgın, bazı şehirlerdeki önlemlerle daha katı bir şekilde karşımıza çıkıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde vaka sayısının artması, yasakların alınmasına neden oldu. Veri Kaynağı Salgının en yoğun şekilde hissedildiğinden bu yana Türkiye'deki İstanbul nüfusu için bazı istatistikler yayınlandı. İstanbul ve koronavirüs verileri:
Koronavirüsü yok eden ilaç 24 saatte bulundu
İstanbul ve koronavirüs endişeleri
Data Source istatistiklerine göre İstanbulluların yüzde 96,6'sı salgının günlük hayatlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor. İstanbul halkının yüzde 99,6'sı maske takarken, maske takmayan kişilere uygulanan para cezası, sokağa çıkma yasağı gibi vakalar ortaya çıktı ve salgının ağırlığı ortaya çıktı. Bu oranlar kadar yüksek olmasa da yüzde 31 maskenin yanı sıra cerrahi plastik eldiven de giyiyor. İstanbul'da yüzde 82 toplu taşıma kullanmadığını veya daha az kullandığını söylüyor. Bu dönemde İstanbulluların yüzde 55,1'i koronavirüs haberlerini televizyondan takip ediyor elbette bu oranın dışındaki kişiler haber almak için sosyal medya ve diğer kaynakları kullanıyor. Yani İstanbul'daki vatandaşların yarısı salgın haberini televizyondan takip ediyor. Bu kapsamda vatandaşların yüzde 91,6'sı koronavirüsün kendilerine veya yakınlarına bulaşma riskinden endişe duyuyor. Tabii bu oranlara ekonomik sorunlar da ekleniyor. Karantina nedeniyle işsiz kalan binlerce insan var. Bu noktada ekonomik sorunlardan endişe duyanların oranı yüzde 87,9. Çevrimiçi eğitime geçiş yapan milyonlarca öğrenci de endişe duyanlar arasında. İlk ve orta öğretim kurumlarının yanı sıra yüksek öğretim kurumları da dijital eğitim sistemine geçti. Hazırlanmamış altyapı nedeniyle sorun yaşayan öğrencilerin yüzde 80,6'sı eğitim hizmetlerinin kesintiye uğramasından endişe duymaktadır.

Bunlara da Göz Atın

Çin’in iki büyük teknoloji şirketi mahkemelik oldu

ByteDance, WeChat ve QQ üzerindeki Douyin'deki içeriğe insanların erişimini engelleyerek Tencent'in ülkenin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti ve dava etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir