Psikologlar, Fenomen Dizi Kırmızı Oda’daki Terapist-Danışan İlişkisini Eleştiriyorlar

Kırmızı Oda konuları ve kurgusu ile kısa sürede kitleler tarafından takip edilmeye başlansa da dizinin ana teması olan terapist-müşteri ilişkisi psikologların eleştirilerinden kaçamaz.

TV8'de yayınlanan Kırmızı Oda dizisi ilk bölümünden itibaren büyük ses getirdi ve kitleler tarafından beğenildi. Bir bölümde birden fazla konuyu ele alan dizi, toplumda 'sorun' olarak görülen olaylara işaret ettiği için izleyen hemen herkes tarafından beğenildi.

Dizi kurgusal olsa da dizi aracılığıyla terapi odası aracılığıyla tanışan pek çok kişi ile tanışan Kırmızı Oda, sadece içeriğini merak edenleri değil, Binnur Kaya'nın canlandırdığı terapist karakterinin meslektaşlarını da kendine çekiyor. Yapılan açıklamalara göre sadece ilgisi değil tepkisi de…

BBC Türkçe'ye açıklamalarda bulunan klinik psikolog Ece Oral Albayrak, Kırmızı Oda ile ilgili olarak, “Bu dizi aslında geçmişte yaşadığımız aile yapıları, oradan gelen ilişkiler ve geçmiş deneyimlerle ilgili. bugün kurduğumuz ilişkilerin geçmiş ilişkilerden kaynaklanabileceğini göstermesi açısından gerçekçidir. "İfadeleriyle dizinin 'klinik' doğruluğunu takdir ederken, dizinin her açıdan o kadar başarılı olmadığını belirtiyor. Ece Oral Albayrak'a göre, Kırmızı Oda'daki terapist-müşteri ilişkisi pek gerçekçi değil. Albayrak, dizide olduğu gibi dostane ilişki kurma hayali ile terapiye giden bir danışanın karşılaştığı terapist karşısında hayal kırıklığına uğrayabileceğini belirtiyor:Albayrak, danışanın anlamak ve anlamlandırmak gibi kalıcı değişikliklere ihtiyacı olduğunu belirtiyor. iç dünyası ve dış dünyada daha sağlıklı ilişkiler kurması, seni sevdiğim gibi sarılmalar ya da anlık rahatlamalar için değil ve tüm bunlar için arkadaştan çok profesyonel olması gerektiği konusunda uyarıyor.
Ece Oral Albayrak, müşterinin farkına varırsa uyarıyor. terapistin ancak aşk sözleri, kucaklaşma gibi dokunuşlarla rahatladığını, terapiye ve terapiste farklı bir bağımlılık duygusu geliştirebileceğini söylüyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Ver imli, "20 yaşındaki asistanım geçtiğimiz günlerde o dizideki gibi bir konuşma yaparsam randevu alması konusunda ısrar eden birini aradı." Hayır efendim, hocamızın odası turuncu. Burada hayal kırıklığına uğrayacaksın "ve randevu almadın. Kız haklı. Ben bir panda mıyım yoksa karşıma gelen birine sarılır mıyım?" Madalyonun İçinde:Bir Psikiyatrın Defterinden İstanbul'un Gelini, Doğduğunuz Ev Kader ve Masumların Apartmanı dizileriyle Kırmızı Oda'ya ilham veren Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu, daha önce terapist tarafından eleştirilmişti. dizideki müşteri ilişkisi. Kırmızı Oda'nın başarısından duyduğu memnuniyeti ifade ederken; "Kırmızı Oda yakında benim serim olmaktan çıkacak, Türkiye'deki tüm psikiyatristlerin çok az katkısı olmaya başlayacak." ifadeleri kullandı.

Bunlara da Göz Atın

Audi ile General Motors Arasında “Norveç” Reklamı Kavgası Çıktı [Video]

ABD'li otomotiv devi General Motors, son reklamında elektrikli araç kullanım oranıyla öne çıkan Norveç ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir