Azerbaycan, Ermenistan’ı Karabağ Anlaşmasını İhlal Etmekle Suçladı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ı askerlerini Laçin koridorundan gizlice geçirip Karabağ'a yerleştirerek 10 Kasım 2020 anlaşmasını ihlal etmekle suçladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Azerbaycan ile Ermenistan arasında tüm askeri harekatların sona erdirilmesini içeren ortak bildirinin 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanmasının ardından Ermenistan Silahlı Kuvvetleri personelinin Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş topraklarının hizmete girmesi Ermenistan'da faaliyet gösteren uluslararası basının verdiği bilgilere göre, Ermeni askerlerinin kandırıldığı veya zorla Karabağ'a gönderildiği ve bunun askerler ve aileleri tarafından protesto ile karşılandığı açıklaması aşağıdaki açıklamaya yer verdi. :

"Bu bağlamda, Azerbaycan Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş topraklarına bir rızası olmaksızın yeniden yerleştirilmesinin uluslararası hukuk norm ve ilkelerini, özellikle egemenliği, toprak bütünlüğünü ve uluslararası sınırların dokunulmazlığını ihlal ettiğinin altını çiziyoruz. Rus barışı koruma görevlilerinin bulunduğu Azerbaycan topraklarında Ermeni ordu birliklerinin yasadışı konuşlandırılması, Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan liderlerinin 10 Kasım tarihli ortak bildirgesine de kaba bir ihlaldir. Siviller için güvenliği, ulaşımı garanti ettiğini hatırlatır. ve Laçin koridorunu kullanan yük araçları, açıklamada şöyle denildi:

"Bu koridorun askeri amaçlarla, özellikle de askerlerin sivil giyimli ve sivil araçlarla gizlice nakledilmesi, Laçin koridor rejiminin büyük bir ihlalidir. Bu, barışı koruma kontrol mekanizmasını ihlal eder ve bölgedeki durumu istikrara kavuşturma çabalarını aksatır. Azerbaycan, Ermenistan'dan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarında yasadışı konuşlandırılmasına son vermesini talep ediyor ve uluslararası toplumu Ermenistan'ın bu tür provokasyonlarına son vermek için gerekli önlemleri almaya çağırıyor.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir