İnsanlığı Mars’a taşıyacak olan dev roketin inşaası başladı

ABD'nin Ay'a dönüp ilk insanı Mars'a göndermeyi planladığı Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) nihayet sona eriyor. 10 yılı aşkın süredir geliştirme sürecinde olan dev roketin montajına bu haftadan itibaren başlandığı açıklandı. SLS'nin ilk resmi görevini Kasım 2021'de yapması bekleniyor. Montaj süreci, roketin ilk hamlesi ile başladı. NASA tarafından SLS için özel olarak tasarlanan taşınabilir fırlatma platformuna ilk katı itici yakıtın yerleştirildiği belirtildi. 97 metre uzunluğundaki dev roketin önümüzdeki dönemde kademeli olarak tamamlanacağı belirtiliyor.

Bazı açıklamalar SLS mühendisi Andrew Shroble, "SLS roketinin ilk parçasını mobil kalkış platformuna yerleştirmek, önemli bir kilometre taşı bıraktığımız anlamına geliyor. Artemis 1 misyonu şu anda tam olarak yaklaşıyor ve kalkış için son hazırlıklar. "NASA geçen Eylül ayında SLS için büyük bir motor testi gerçekleştirdi. Bu testte ortaya çıkan muhteşem görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz. SLS roketi, son haliyle yaklaşık 4200 tonluk (9,2 milyon pound) itici bir güce ev sahipliği yapacak. Bu, SLS'nin insanlığı Ay'a taşıyan Saturn V'den bile çok daha güçlü olacağı anlamına geliyor. Ayrıca, günümüzün en güçlü roketi, Falcon Heavy'den 1,8 kat daha fazla itici güce sahip olacak. SLS roketinin geliştirme süreci oldukça çalkantılıydı. Roketin en geç 2017 yılı itibari ile ilk uçuşunu yapması beklenirken, takip eden birçok teknik problem nedeniyle yaklaşık dört yıl ertelendi. Bu gecikmeler elbette işin maliyet kısmını çok artırdı. SLS projesinin toplam maliyetinin şu anda 18 milyar doları aştığı belirtiliyor. NASA'nın uzay araştırmalarındaki nihai hedefi, ilk insanları Mars'a indirmektir, ancak Kızıl Gezegene yapılacak uzun yolculuğun ilk adımları Ay'da atılacak. NASA, Mars'a gitmeden önce teknolojisini Ay'da test etmeyi ve orada astronotları eğitmeyi planlıyor. Uzay ajansının şu anki planı, 2024 yılında Amerikalı astronotları Ay'a geri götürmek. Ancak son gelişmelerin ardından bu tarihin birkaç yıl erteleneceği tahmin ediliyor. SLS roketi ilk kez Kasım 2021'de mürettebatsız olarak uçacak. Roketin 2023 gibi Artemis 2 ile ilk mürettebatlı görevine gidebileceği belirtiliyor. Artemis 2'de en az iki NASA astronotunun Ay yörüngesine gönderilerek geri getirilmesi planlanıyor.

Bunlara da Göz Atın

NASA’nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA, Artemis projesi ile insanlı ay yolculuğu görevlerine devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir