İşlemci satın alma rehberi! Doğru işlemci nasıl seçilir?

Günümüzde birçok kişi hazır sistemler yerine bilgisayarlarını kendi zevklerine göre toplamayı tercih etmektedir. Evde yetiştirilen bilgisayarlar çok popüler hale gelirken, bilgisayar parçalarını anlamayan insanlar için süreç kafa karıştırıcı olabilir. Sizin için en uygun işlemciyi nasıl seçeceğiniz, hangi işlemci ile maksimum verim elde edeceğiniz gibi soruları hazırladığımız işlemci satın alma rehberi ile cevaplayacağız. İyi okumalar.

Bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız ve genel olarak fazla bir fikriniz yoksa SDN Forum'da bir konu açabilirsiniz.
Uzun süredir açık olan bilgisayarda RAM neden bitiyor
İşlemci satın alma kılavuzuyla doğru işlemciyi seçin
İşlemci seçimi söz konusu olduğunda, aslında pek önemli görünmese de işlemciler, tüm sistemin akışını tek başına değiştirebilen bir donanım türüdür. Çünkü işlemcinin seçimine göre günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem kurulabileceği gibi aynı sistem geleceğe dönük olarak tasarlanabilmektedir.

İşlemci tercihi denince akla AMD ve Intel geliyor. Birbirlerine göre farklı avantajları olan bu markaların detaylı bir değerlendirmesini de sizlere sunacağız. Dilerseniz daha fazla uzatmadan rehberimize geçelim.
Sistem aciliyeti
İşlemci satın alma rehberi konumuzun bu bölümünde, toplayacağınız bilgisayarın aciliyetini tartışacağız. Dolar ve euro oranları sürekli arttığı için seçiminizi bir an önce yapmanız mantıklı olabilir. Özellikle sistemleri düşük ve orta bütçelerle toplayacaksanız, döviz kurlarından dolayı donanım parça fiyatları artmadan sistemleri toplamak çok faydalı olabilir. Şimdilik sistemleri toplamayı planlıyorsanız, Intel işlemcili bir bilgisayar almanız kesinlikle sizin için daha iyi olacaktır.

Öyleyse neden Intel'i öneriyoruz? Yaklaşık 3 piyasaya sürülen 10. nesil Comet Lake işlemcileri, fiyatlarına göre çok iyi tek çekirdek performansı sunuyor. Ayrıca Intel, AMD'nin işlemci pazarını canlandırması sonucunda tüm serilerde çekirdek ve iş parçacığı sayısını artırdı. Bugün 10. nesil i5 işlemci almaya çalıştığınızda 6 çekirdekli / 12 iş parçacıklı bir tasarım görüyoruz. Hem oyun oynayabilir hem de rahatlıkla yayın yapabilirsiniz. Tek çekirdekte lider olan Intel işlemciler, çok çekirdekte AMD'ye yakın. Ancak biraz daha zamanınız varsa 4. nesil Ryzen işlemcileri bekleyebilirsiniz. Kasım ayı başında tanıtılacak olan işlemcilerde yaklaşık yüzde 20'lik bir performans artışı yaşanacak. Ayrıca AMD, 4000 serisindeki mikro mimariyi değiştirmeye karar verdi. Böylelikle her işlemcide ortalama yüzde 20 maliyet tasarrufu sağlayan firma, yüksek performanslı işlemcileri uygun fiyata sunabilecektir. Intel'den daha iyi hem tek hem de çok çekirdekli performansa sahip olması beklenen yeni Ryzen işlemciler, B550 ve X570 anakartlar ile iyi bir seçim olacak.

Toplanan sistem hangi amaçla kullanılacak?
İşlemci satın alma kılavuzumuzun bu bölümünde, işlemci hangi amaçla kullanılacaktır. bahsedeceğiz. Ryzen 3000 serisi artık 10. nesil Intel işlemcilerin gerisinde kalsa da AMD işlemciler, işlemci üzerinde render yapacak, video düzenleyecek veya profesyonel işler yapacak kişiler için hala tercih edilen donanım. Özellikle yüksek bütçeli bir sistem topluyorsanız, Ryzen 9 3900X ve 3950X gibi işlemciler çok çekirdekli performansta çok başarılı. Bununla birlikte, bazı programların işlemci performansından büyük ölçüde etkilenmelerine rağmen, çok çekirdekli yerine tek çekirdekli performansa ihtiyaç duyabileceğini unutmayın. Burada ihtiyaçların programa göre belirlenmesi çok önemlidir.

Oynamayı / yayınlamayı düşünüyorsanız ve sistemi yakında satın almanız gerekiyorsa, 10. nesil Intel işlemciler çok iyi bir seçim olacaktır. Özellikle işlemcilerin çekirdek ve iş parçacığı sayısının artmasının ardından 10. nesil i5 işlemciler fiyat / performans açısından oldukça iyi bir konuma ulaştı.
Güncel mi yoksa anlık performans mı?
İşlemci satın alma kılavuzumuzun bu bölümünde sistemin durumundan bahsedeceğiz. Özellikle düşük ve orta bütçeyle sistemi toplayacak birçok kişi bu durumun kararsızlığını yaşıyor. Bu durumda bilgisayar toplayacak arkadaşlara tavsiyem, güncelliğin uzun vadede daha iyi bir bilgisayara sahip olmanızı sağlayacak olmasıdır. Birçok kişi, B serisi anakartlarla i7 veya Ryzen 7 gibi yüksek profilli işlemcileri kullanmak ister. Özellikle Intel tarafında uzun ömürlü bir sistem toplamak istiyorsanız, Z yonga setli bir anakart seçmek, ileride işlemciyi yükselttiğinizde işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Elinizin altında bütçe ile en güçlü işlemciyi veya grafik kartını seçmek yerine, bir anakarta yapılabilecek bir yatırım, gelecekte sisteminizi yükseltirken size ek maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

Özellikle Intel işlemcilerde i7 işlemcili B yonga setine sahip bir anakart satın almak, çünkü B yongalı anakartlar da RAM performansını kısıtlıyor. Bunun yerine i5 işlemcili bir Z yonga setli anakart satın almak sizi genel olarak daha fazla tatmin edecektir. Dahası, Z serisi anakartlar ileride bir i7 veya i9 işlemciye geçmenizi kolaylaştıracak.

Sistem yükseltmeleri ile uğraşmak istemiyor ve ileride satın aldığınız sisteme yatırım yapmak istemiyorsanız, işlemciye veya grafik kartına yatırım yapmanız, toplayacağınız bilgisayardan daha fazla performans almanızı sağlayacaktır. Çünkü anakartlar, overclock yapılmadıkça sistem performansını doğrudan etkilemeyen bileşenlerdir.

Genel özet
İşlemci satın alma rehberi konumuzun sonuna yaklaşırken konuyu kısaca özetlemek istedim. Yakında bir sistem toplayacaksanız ve asıl amacınız oyun / akış ise, bir Intel işlemci seçmek daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, birden fazla çekirdeğe ihtiyacınız varsa ve bütçeniz nispeten yüksekse, AMD'nin Ryzen 9 veya Threadripper serisi işlemcilerini seçmek daha iyi olacaktır.

Vaktiniz varsa ve 4. nesil Ryzen işlemcilerin performansını merak ediyorsanız beklemek sizin için doğru seçim olabilir. Ancak büyük bir bütçeniz yoksa döviz kurları daha da yükselmeden bir an önce sistemi satın almak istiyorum. Aksi takdirde kur artışlarından en çok orta ve düşük bütçeli kişiler etkilenecektir.

Kesinlikle 4. nesil Ryzen işlemcileri bekleyeceğim, vaktim var ve fazla kaybetmek istemiyorum diyorsanız işlemcisiz donanım satın alıp sadece işlemciyi bekleyebilirsiniz. 4. nesil Ryzen işlemci alacaksanız bütçenize göre sırasıyla X570, B550 veya B450 MAX serisi anakartları tavsiye ederim.

Rehberimizi beğendiyseniz ve bu tür içeriklerden daha fazlasını istiyorsanız, lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bunlara da Göz Atın

Dünyada ilk! Kovid 19’u bitirecek yerli aşı Aralık’ta…

Sadece aşı üzerinde çalışan ASC parçacıkları Dünyada Türkiye'de üretilecek Prof. Dr. Özören'den müjde: “Hayvanlar üzerinde başarılı oldu. Faz çalışması Mayıs ayında başlıyor. Kovid-19 ile mücadelede çığır açacak. "

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir