Bilim İnsanları, İnsan Genlerini Maymun Beynine Yerleştirdi

İnsan genlerini maymun beynine enjekte eden Alman ve Japon bilim adamları, tedavi edilen maymun fetüsünün beyninin boyutunun neredeyse iki katına çıktığını duyurdu. Etik kaygılar ve öngörülemeyen sonuçlar nedeniyle deneyin fetal aşamayı geçmesine izin verilmedi.

Bilim adamları, 'Maymunlar Cehennemi' filmini anımsatan bir deneyi imzalayarak maymun beynine insan genlerini ekledi. Almanya'daki Max Planck Moleküler Hücre Biyolojisi ve Genetiği Enstitüsü ve Japonya'daki Merkez Deney Hayvanları Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları Science dergisinde yayınlandı. yaptı. Haziran ayında paylaşılan bulgularda, işlem sonrası primat beyinlerinin biliş ve dilden sorumlu neokorteks kısmının geliştiği ve büyüdüğü belirtildi.

Maymun beyinleri neredeyse iki katına çıktı:

Araştırmacılar tarafından yayınlanan görüntülere göre modifiye edilmiş maymun beyinleri neredeyse iki katına çıktı. Sonuçlardan bahseden araştırmanın yazarı Michael Heide, "Gerçekten sıradan marmoset beyninin neokorteksinin genişlediğini ve beyin yüzeyinin katlandığını gördük" dedi. Bilim adamları, neokorteksin beynin gelişen en yeni kısmı olduğunu söyledi. İnsan beyninin kütlesinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan bu kısım, duyu algısı, motor komutların oluşumu, bilinçli düşünme ve dil gibi daha yüksek insan işlevlerinin yerine getirilmesiyle ilgilidir. Bilim adamları, etik kaygılar ve "öngörülemeyen sonuçlar" nedeniyle maymun fetüslerini sezaryen ile çıkarmayı tercih ettiler.

Bunlara da Göz Atın

ABD’de Kış Sıcaklıklarının Son 50 Yılda 4,8 Derece Arttığı Ortaya Çıktı

Küresel ısınmanın etkilerini ortaya koyan birçok farklı çalışma var. ABD'de yapılan bir araştırma da ülkenin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir