Nokia, Ay’a Hücresel Ağ Kuracak İlk Şirket Olacak

İlk hücresel 4G hücresel ağı, Nokia tarafından Ay'da kurulacak. 2024'te Ay'a dönme planları yapan NASA, astronotlarının birbirleriyle verimli ve güvenilir bir şekilde iletişim kurabilmesi için Nokia ile el sıkıştı. ABD Uzay Ajansı, Ay'da kurulacak ilk hücresel ağ için Nokia'ya 14.1 milyon dolarlık finansman sağlıyor. Nokia, Ay'da sürdürülebilir bir insan varlığının yolunu açacak proje hakkında daha fazla ayrıntı açıklamayı ihmal etmedi. Buna göre şirket, uzayda ilk LTE / 4G iletişim sistemini konuşlandırmanın, 2030 yılına kadar Ay'da sürdürülebilir bir insan varlığı oluşturmayı hedefleyen NASA'nın Artemis programı için son derece hayati önem taşıyacağının altını çiziyor. Ağın kritik iletişim yetenekleri sağlayacağı belirtiliyor. hayati komuta ve kontrol işlevleri, ay gezicilerinin uzaktan kontrolü, gerçek zamanlı navigasyon ve yüksek çözünürlüklü video akışı dahil olmak üzere birçok farklı veri aktarım uygulaması için.

Çözüm ultra kompakttır, düşük güç tüketir, alana dayanıklıdır ve uçtan uca LTE paylaşılacaktır. Ay'a yapılacak kurulumun 2022 yılı sonunda olacağı ve Sezgisel Makineler ile birlikte kablosuz iletişim sisteminin yüzeye konuşlandırılacağı belirtildi. Ayrıca Nokia, teslimattan sonra ağın kendisini otomatik olarak yapılandıracağını ve Ay'a ilk LTE iletişim sistemini kuracağını duyurdu.

Bunlara da Göz Atın

The Witcher 2. Sezon İcin İlk Fotoğraflar Paylaşıldı

The Witcher'ın ikinci sezonundan Geralt'ın görüntüleri Netflix'in resmi Twitter hesabında paylaşıldı. The Witcher 2. Sezonunu dört gözle bekliyorum ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir