TTB Başkanı Fincancı’ya, Erdoğan’a Hakaretten Para Cezası

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof.Dr.Şebnem Korur Fincancı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı başbakanlık yaptığı sırada sosyal medyada aşağılayıcı içerik yayınladığı için 7,80 TL adli para cezasına çarptırıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur davasıyla ilgili karar verildi.

Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Şebnem Korur ve parti avukatları katıldı.

Pek çok sivil toplum örgütü temsilcisinin izlediği duruşmada Fincancı, savcının mütalaasına karşı savunma yaptı. "Daha önce de bahsetmiştim. Hakaret yok, gerçek var" diyen Fincancı, şunları söyledi:

"Çünkü 15 Haziran 2013, bu tweet'i aldığımda, Türkiye'deki gezi sürecinde sekiz kişiyi kaybettik, 10'dan fazla kişi kaybetti. Binlerce kişi ağır yaralandı. O sırada Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) başkanıydı. Aynı zamanda İstanbul'daki sağlık sorunu yaşayanların tedavisine katkı sağlamak için gezici revire yerleştirildim, İTO revir kolluklarında görev yaparken kolluk görevlileri de direkt revire gaz kapsülleri ateşlediler. tedavi gören insanlar, çok yakın bir mesafeye fırlatıldılar … Sadece birkaç gün önce dönemin Başbakanı 'Emir verdim, polisimiz bir destan yazdı' dedi. Polisin görevi insanları yaralamak, öldürmek, kör etmek. Bu nedenle beraatimi talep ediyorum. "Savunmasında suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Fincancı," Suçlamaları kabul etmiyorum. . Sonuç olarak bir ceza olursa kabul etmiyorum. Bu nedenle kararın açıklanmasının askıya alınmasını kabul etmiyorum. " aynı zamanda adli tıp uzmanı olduğunu söyledi.

Eyüboğlu, "Fincancı uluslararası üne sahip bir bilim insanı ve olaylara şahit oldu. Uzmanlık alanı işkence ve bu konuda uluslararası arenada da çalışıyor. BM'nin İstanbul Protokolü'nü hazırlayan ekipte yer alıyor. müvekkilim bir bilim insanı ama bilim adamı olduğunu anlatmak için 2013 yılında atılan bir tweet nedeniyle yargılanıyoruz. Belki aynı döneme ait tweet'lere başka bir zaman da rastlayacağız O zamanki hak ihlali raporları var. 2013'te tweet attığımda müvekkilimin bahsettiği ölümler tüm bu raporlarda yer alıyor.Aynı zamanda TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül özür diledi ve özür diledi. Af Örgütü, bir yıllık doğalgaz stoklarının tükendiğini bildirdi. 20 gün içinde. ”Eyüboğlu," Bu görüşe katılmıyoruz. Müvekkilim gerçekten konuştu ve doğruyu söylemek hakarettir Dönemin başbakanı polise emir verdi. Endişesini çoktan dile getirdi. Peki bu tweet'in hangi kısmı bu tablodaki suçtur? "'Katliam' kelimesi bir suç mu?" Eyüboğlu, Fincancı'nın beraatini istedi.

Savunmanın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Fincancı adli para cezası için günlük 20 TL'den hesaplanan 7 bin 80 TL para cezasına karar verdi. Fincancı duruşmanın ardından, "Parasız kaldılar, bildiğiniz gibi para cezaları onlar için daha önemli. Artık bizi hapse atmak yerine para cezası vererek para toplamaya çalışıyorlar" dedi.

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir