Yabancı menşeili hackerler, ABD Enerji Bakanlığı ile Ulusal Nükleer Güvenlik Ajansına sızdı

ABD'den yapılan açıklamalara göre, ülkenin Enerji Bakanlığı ve Ulusal Nükleer Güvenlik Dairesi ağlarına yabancıların liderliğindeki bilgisayar korsanları sızdı. ABD dışında en az 3 ülkenin daha detayları netleşmeyen siber güvenlik saldırısına maruz kalmış olabileceği düşünülüyor.

Federal müfettişler tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, saldırıların ilgili kurumlara ne tür zararlar verdiği veya hackerların hassas bilgilere ulaşıp ulaşmadığı belli olmadığı belirtildi. ABD'nin nükleer silah stoğunun tutulduğu Ulusal Nükleer Güvenlik Ajansı yetkililerine göre olayı aydınlatmak haftalar sürebilir. Mağdurlardan birinin ünlü yazılım devi Microsoft olabileceği belirtilirken, bilgisayar korsanlarının SolarWinds isimli bir firmanın sattığı yazılım ile ilgili kurumların ağlarına sızmış olabileceği değerlendiriliyor.

FBI, Milli İstihbarat ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi yetkilileri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Yaşananlarla ilgili soruşturma devam ediyor. Söz konusu eylemin federal hükümet birimlerinin ağlarına sızarak gerçekleştirildiğini biliyoruz. ”Oklar ise Rus istihbarat birimlerini gösteriyor.

ABD'li yetkililerin Rusya'yı hedef tahtasına koymasının nedenlerinden biri, geçen ay Rusya Devlet destekli APT29 veya Cozy Bear olarak bilinen grubun faaliyetleri. . Yetkililer, grubun Aralık ayında ABD Hazine Bakanlığı'na düzenlenen saldırıda öncü rol oynadığına inanıyorlar. Bakalım önümüzdeki dönemde ABD'li yetkililer saldırıların arkasındaki sorumluları tespit edebilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir