Bilkent Üniversitesi Kopya Önlemi Olarak 11 Bin Öğrenciye Ayna Yolluyor

Salgın nedeniyle çoğu üniversite çevrimiçi sınav sistemlerine geçti. Ancak bu sefer sınav güvenliği sorun olmaya başladı. Tekrarı önlemek için yeni yazılım, kamera açma zorunluluğu, geçilen soruya dönememe gibi yöntemler uygulanmaya başlandı. Bilkent Üniversitesi ise sınav güvenliğini yazılımla değil aynalarla sağlamaya başladı.
“Tüm öğrencilere bir ayna gönderiyoruz. Yani 11 bin ayna göndereceğiz. Dik bir ayna. Bu, iki kamerası olmayan öğrenciler için bir kolaylıktır. Bu aynaları ücretsiz göndermeye başladık. Hem öğrenciyi hem de ekranı görebilmemiz için ekranı gösterecek şekilde düzeltilecektir. Genellikle iki kamera kullanılır. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı yerleştirirsek, iki kamera olacak. Herkese bir e-posta gönderdik. Onlardan adreslerini doğrulamalarını istedik. Aynı zamanda dik durması için bir aparatı vardır. Onunla gönderiyoruz. Bunu özel olarak yaptırdık. Elbette hazır bir sınav aynası yok. Daha iyi bir zamanda yapabileceğimizi düşündük. Ama bu başka sorunlara da neden olur. Sınavları internet üzerinden yapmaya karar verdik. Tüm üniversitelerde olduğu gibi önlem almak zorundaydık. Ancak önlemlerimiz diğerlerinden biraz farklı. Çünkü bizce yüksek lisans diplomasının değeri çok yüksek. Bu bizim için değil, öğrencilerin yararınadır. Kopya çeken öğrenci sayısı çok az olabilir ama bu bir veya iki kişi bile olsa diğer öğrencileri geçebilir. Bu duyguyu ortadan kaldırmak için adaletsizliği gidermek için bu yöntemi kullandık. ”Rektör Abdullah Atalar, neden daha teknolojik bir çözüm yerine aynalı sisteme başvurduklarını anlattı:Ama insanların bilgisayarları çok çeşitli ve bu yazılımlar her yerde çalışmıyor. Ayrıca, çevrimiçi sınavlara yardımcı olan şirketler kurulmuştur. Çok fazla sahtekarlık var. Bunu yazılımla çözmenin mümkün olmadığına karar verdik. Yazılım şirketlerinin yazılımlarına karşı neler yapılabileceğini öğrenmek için kurulan siteler var. Amerika'da bir şirket kurdular mesela soruyu siz gönderiyorsunuz ve o da size kısa sürede yanıtı veriyor. Bu salgın sırasında, o şirketin değeri üç katına çıktı ve 9 milyar dolara yaklaştı. "

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir