Corona virüsünü ölümcül yapan muhtemel sebep

Yeni araştırmaya göre corona virüsünü ölümcül kılan sebeplerden biri de hava kirliliği. ProPublica ve New York Eyalet Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma, COVID-19’un tehlikeli hava kirleticileri adı verilen belirli bir endüstriyel emisyon türü tarafından daha ciddi ve bazı durumlarda daha ölümcül hale geldiğini ortaya koyuyor.
Wuhan’dan yeni korona virüsü uyarısı
Araştırılması gerekse bile Corona virüsünü öldüren sebep ortaya çıktı!
IOPscience dergisinde başka bir çalışma yayınlandı. Burada yine ABD’deki corona virüsü nedeniyle ölümlerin hava kirliliği ile ilişkisinin sonuçları veriliyor. ABD ve eyaletlerinde yapılan incelemeler kapsamında ortaya çıkan bu araştırmanın sonuçlarına göre 3 bin 100 ABD eyalet ve bölgesinde COVID-19’a bağlı ölümler incelendi. Hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ölümlerin daha fazla olduğunu tespit eden araştırmacılar, konuyla ilgili makaleler yayınladı. Tehlikeli Hava Kirleticiler, HAP olarak adlandırılan bu kirleticiler, kanser ve diğer ciddi sağlık sorunlarından birçok şeye neden olur. Bu kirleticiler çoğunlukla endüstriyel tesislerin yoğunlaştığı bölgelerdeki insanları ve canlıları etkiler. West Baton Rouge Parish bölgesinde 7 Eylül itibarıyla 39 ölüm meydana geldi ve 23.000 nüfuslu bölgenin diğer eyaletlere göre ilk sırada yer almasına neden oldu. Louisiana’daki sanayi bölgesindeki ölümler de benzer.

Virüs solunum sistemini etkilediğinden, araştırmacılar ölüm oranları ile hava kirliliği arasındaki potansiyel ilişkiyi derinlemesine araştırdılar. West Baton Rouge Parish, ülke çapındaki eyaletlerin ve bölgelerin yüzde 99’undan fazlasında solunum sistemini etkileyen hava kirleticilerine sahiptir. Bu nedenle kesin olmamakla birlikte hava kirliliğinin corona virüsünü daha ölümcül hale getirdiği tezi kısmen kanıtlanmıştır.

British Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Michael Brauer, hava kirliliği ile solunum yolu enfeksiyonları arasında önemli bir bağlantı olduğunu söylüyor ve ekliyor:”Viral bir enfeksiyona veya bakteriyel enfeksiyona maruz kalırsanız ve ayrıca hava kirliliğine de maruz kalırsanız, bu enfeksiyonun şiddetlenmesi daha olasıdır.” Korona virüsünü ölümcül kılan neden kirliliğin olduğu söyleniyor ve aynı zamanda COVID-19 semptomlarını daha şiddetli ve kalıcı hale getiriyor. Konuyla ilgili detaylı araştırmalar halen devam ediyor.

Bunlara da Göz Atın

Çin’in iki büyük teknoloji şirketi mahkemelik oldu

ByteDance, WeChat ve QQ üzerindeki Douyin'deki içeriğe insanların erişimini engelleyerek Tencent'in ülkenin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti ve dava etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir