Google görsel yapay zekası 64 kameralı sistem ile eğitiliyor

Günümüzde mobil fotoğrafçılıkta yapay zekanın önemi artmıştır. Yonga setleri yapay zeka motorlarıyla donatılırken, yazılım buna göre optimize ediliyor. Yapay zeka eğitimi ayrı bir konudur. Özellikle fotoğrafçılık tarafında yapay zeka teknolojileri geliştiren Google, bunu Pixel telefonlar ve Fotoğraflar gibi yazılımlarında sunuyor. Firma, temel olacak yapay zeka eğitimlerine kesinlikle devam ediyor. Şirket, bir süre önce Pixel 4, Pixel 4a, Pixel 4a (5G) ve Pixel 5 telefonları için Portrait Light teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji, portre fotoğraflarınıza gelen ışığın yönünü ve yoğunluğunu otomatik olarak değiştirerek çok daha iyi hale getirebilir.

Portre Işığı için Google, zorlu bir eğitim süreci yürütür. Işığın yönünü ayarlayacak yapay zeka modeli; 64 kamera ve 331 ayrı ayrı programlanabilir LED'li küresel bir aydınlatma halkası ile eğitilir. Bu yüzük, farklı yüz tonu, şekli, cinsiyeti, saç stili ve kıyafetleri ile 70 kişiyi ele geçirdi. Ayrıca, otomatik ışık yerleştirme için en iyi profilleri oluşturmak üzere başka bir model eğitilmiştir. Böylelikle en iyi sonuçları alabilmek için Portrait Light yazılımı sağlanmıştır.

Portrait Light yazılımı, eski Pixel telefonlarda manuel olarak etkinleştirilir. Yine portre modu çekimlerinizi Fotoğraflar uygulamasına yüklerseniz bu özelliği diğer markalarda da kullanabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Tinder’da ‘Yüz Yüze’ video görüşmesi yapmak artık mümkün

Dünyanın en popüler dijital çöpçatanlık uygulamalarından biri olan Tinder, yüz yüze görüntülü görüşmeleri uygulamaya entegre etti. Yeni özellik dünya çapında aktif olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir