Her tür plastik atığın geri dönüştürülebileceği bir tesis inşa ediliyor

Bu konuda yenilikçi bir çözüm üretmek için yola çıkan İngiltere merkezli teknoloji şirketi Mura, dünyanın ilk ticari ölçekli geri dönüşüm tesisinin inşaatına başladığını duyurdu. Yeni bir hidrotermal işleme yönteminin kullanılacağı tesiste her türlü plastik atık geri dönüştürülebiliyor.

HydroPRS (Hidrotermal Plastik Geri Dönüşüm Çözümü) adı verilen patentli yöntemde Mura, plastikleri süper kritik buharla yağlara ve kimyasallara dönüştürür. Bu sayede geri dönüştürülmüş ürünler işlenmemiş hallerinde yeni plastik ürünler üretebilecek. Mura'nın bu aşamada vurguladığı nokta, daha önce geri dönüştürülemeyen ve çoğunlukla ambalajda kullanılan çok katmanlı ve esnek plastik ürünlerin artık bu döngüye gireceğidir. olmak. Böylece bu ürünler defalarca geri dönüştürülebilir.

2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesiste yılda 80 bin ton plastik atığın işleneceği belirtiliyor. Dr. Steve Mahon'un sözleri şöyle:“Büyük bir çevre felaketine adım adım yaklaşıyoruz. Bir adım ileri gitmek ve plastik kirliliğine çözüm bulmak için inisiyatif almalıyız. Bu yüzden yaklaşımı dünyada ilk kez benimsedik ve soruna doğrudan müdahale etmeye karar verdik. Mura, İngiltere'den sonra Almanya, ABD ve Asya'da tesisler açacaklarını belirtti.

Bunlara da Göz Atın

Çin, hava koşullarına müdahale edecek bir sistem üzerinde çalışıyor

Yağmur ve dolu gibi hava olaylarına yanıt vermek için "gelişmiş hava müdahale sistemi" adlı bir teknoloji üzerinde çalışan Çin, bunu 2025 yılında büyük ölçekte uygulamaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir