Hulusi Akar İçin ‘Ne Savaşı, Gezmeye Bile Gitmem’ Diyen Yılmaz Özdil’e Hapis Cezası

3 yıl önce katıldığı televizyon programında "Hulusi Akar ile çıkmayacağım, ne savaşı?" Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Akar'ın şikayeti üzerine açılan davada 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Yılmaz Özdil, 10 Kasım 2017 tarihinde Halk TV'de yayınlanan Halk Arena programında devlette liyakatın önemine dikkat çekmek için bir konuşma yaptı. Atatürk dönemlerinden örnekler veren Özdil, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak, o dönem makamların başında bulunan kişilere çeşitli eleştirilerde bulundu.

Özdil'in konuşmasının bir bölümünde, “Atatürk o sırada Genelkurmay Başkanlığı'nın başındaydı. Şimdi Allah korusun, Hulusi Akar ile çıkmayacağım, ne savaş? İfadesini "komutanlara duyulan güven duygusunu yok etmek için tahrik edici bir hakaret" olarak değerlendiren Hulusi Akar, Özdil hakkında savcılığa şikayette bulundu.Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde savunma yapan Özdil cezaevi talebinde bulundu. 3 yıla kadar hapis cezası, suç kastı bulunmadığını belirterek şunları ifade etti:

Aynı konuşmada birçok kurumdan bahsedildiği görülüyor.Hulusi Akar'ı hedef alan bir konuşma değil. Ast ve üst ilişkiyi zedelemekten çok Genelkurmay'ın önemini anlatmaya çalıştığım konuşmamda onun üstünlüğüne hakaret değil, bu pozisyonun önemini vurguladım hatta Atatürk, İsmet İnönü'den örneklerle açıkladım. ve Fevzi Çakmak. Bu mevkilerde bulunanlar gerekli yetkinliği göstermezlerse neler olabileceğini gördük. Bunun en güncel ve güncel örneği 15 Temmuz darbe girişimidir. "

Duruşma savcısı ve Akar'ın avukatları, Özdil'in eleştirisinin ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığını savundu. Devlette liyakat konulu konuşmasında, "ast ve üstünlük ilişkilerini zedeleyen ve üstlerine veya komutanlarına karşı güven duygusunu yok etmeye yönelik aşağılayıcı veya aşağılayıcı eylem" olarak 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Özdil ile ilgili bu karar şimdilik uygulanmayacak ancak benzer bir yargılamada hüküm giymesi halinde hem mevcut hem de yeni karar uygulanacak. Benim hakkımda kararı tam olarak 10 Kasım'da verdiler. Hem sözcü hem de ben. "Aslında benim için onur verici bir durum".

Bunlara da Göz Atın

Korona Nedeniyle Mezar Yeri Kalmadı: Yakınlarının Tabutlarını Evlerinde Saklıyorlar

İtalya'nın Sicilya adasındaki Palermo kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlıklar dolduruldu. Yetkililer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir