‘DSL Bağlantısı Yok’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Pek çok kullanıcı, internet eğlencesini kesintiye uğratan "DSL bağlantısı yok" sorunuyla karşı karşıyadır. Wi-Fi modeme veya bazen internet servis sağlayıcısına bağlanan kablolar ile bu ne anlama geliyor, nasıl çözülebilir? En son 2021 "DSL bağlantısı yok" problem çözüm yöntemlerini sizler için açıkladık.

Tüm problemler ve hatalar gibi, "DSL bağlantısı yok" problemi de aynı anda ortaya çıkar. Üstelik bilgisayarda yapabileceğiniz pek bir şey olmadığı için çok can sıkıcı bir problem. Özellikle kablo, modem, bağlantı gibi kavramlarla ilgili tecrübeniz yoksa bir rahatsızlık gibi görünebilir. Ancak endişelenmeyin, "DSL bağlantısı yok" sorununa bazı temel ve uygulaması kolay çözümler var. Türk Telekom, Türknet, Dsmart, Vodafone, Turkcell Superonline tüm internet servis sağlayıcılarında karşılaşılabilecek bir sorundur. Bu nedenle çözüm yöntemlerini bilmek ve her zaman akılda kalmakta fayda var. Çünkü "DSL bağlantısı yok" sorununun nedeni Wi-Fi modem ve ona bağlı kablolarda olabilir ve kullanıcı bu sorunu kolaylıkla çözebilir.

"DSL bağlantısı yok" sorunu nasıl çözülür?

Adım 1:Bağlantı kablolarını kontrol edin. Adım # 2:Modemi ve bilgisayarı yeniden başlatın. Adım # 3:Virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakın. Adım # 4:Windows Sorun Gidericiyi çalıştırın. 5. Adım:İnternete farklı bir cihazla bağlanmayı deneyin. Adım # 6:DSL filtresi kullanmayın. Adım # 7:Modemin duvar prizine bağlı olduğundan emin olun. Adım # 8:Modemi farklı bir güç kaynağına bağlayın. Adım # 9:Sabit telefon sesini kontrol edin. Adım # 10:"DSL bağlantısı yok" sorunu için teknik servise başvurun.

Adım # 1:Bağlantı kablolarını kontrol edin:

DSL kablonuz 3 metreden uzun değil. DSL ile telefon bağlantısı arasında ayırıcı kullanmayın. Telefon hattını kullanan modemler dışındaki cihazlarda filtre kullanın. Güç kablosunun sağlam olduğundan emin olun. DSL bağlantı kablosunun sağlam olduğundan emin olun.

Wi-Fi modeminize bağlı kablolar "DSL bağlantısı yok" sorununa neden olabilir. Bu nedenle, modeme bağlı olan ve DSL bağlantı telefon hattınızda çalışan tüm kabloları kontrol etmeli ve olası problemler durumunda yeni bir kablo ile bağlantıyı güçlendirmelisiniz. Yeni bir kablo gereksinimi için internet servis sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

Adım # 2:Modemi ve bilgisayarı yeniden başlatın:

Bağlantı kablolarınızı kontrol ettiyseniz ancak sorun devam ederse, en basit ancak en etkili sorun giderme işlemi olan cihazı yeniden başlatın. Hem bilgisayarınızı hem de modemi kapatın ve bir süre kapalı bırakın. Tekrar açtığınızda, cihazlar küçük sorunlar giderilerek çalışmaya başlayacaktır.

Adım # 3:Virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakın:

Virüsten koruma yazılımınız, potansiyel sanal tehditlere karşı DSL bağlantınızda kesintilere neden olabilir. Bu nedenle, virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. "DSL bağlantısı yok" sorunu ortadan kalktıysa, alternatif bir antivirüs yazılımı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Adım # 4:Windows Sorun Gidericiyi çalıştırın:

Windows işletim sisteminin kendi Sorun Giderici aracı birçok sorunu çözebilir. "DSL bağlantısı yok" sorunu için, Ayarlar sayfasında Ağ Sorunlarını Bul ve Düzelt'i arayarak aracı çalıştırın. İşletim sisteminden kaynaklanan bir sorun varsa bu şekilde çözülecektir.

Adım # 5:İnternete farklı bir cihazla bağlanmayı deneyin:

Bağlantı kablolarınızda bir sorun yoksa ve Wi-Fi modem üzerindeki DSL ışığı yanıyorsa, sorun internete bağlanmak istediğiniz cihaz olabilir. Modemi yeniden başlattıktan sonra, farklı bir cihazda aynı modem ile internete bağlanmayı deneyin. İnternete sorunsuz bağlanıyorsanız “DSL bağlantısı yok” problemi yaşamazsınız.

Adım # 6:DSL filtresi kullanmayın:

Telefon hattı, harici faks makinesi, alarmlar, uydu sistemleri ile çalışan DSL bağlantısı gibi diğer tüm cihazlarda filtre kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, DSL bağlantısı için, hattın filtreler kullanılmadan doğrudan modeme bağlı olduğundan emin olun. DSL filtrelerinin bağlantıda parazite neden olduğu bilinmektedir.

Adım # 7:Modemin duvar prizine bağlı olduğundan emin olun:

Bağlantı türüne bakılmaksızın, kaynaktan uzaklaştığınızda bağlantı kalitesi düşecektir. DSL kablosunun uzun olmamasıyla aynı nedenden dolayı, Wi-Fi modeminizi doğrudan duvar prizine bağlı olarak kullanmalısınız. Metre kadar uzanan uzatma kabloları akım üzerinde dengesizlik yaratacaktır.

Adım # 8:Modemi farklı bir güç kaynağına bağlayın:Bazen Wi-Fi modeminizi doğrudan duvar prizine bağlamak yeterli değildir. Çünkü bazen prizde herhangi bir akım sorunu olabilir. Bu nedenle, modeminizi evde farklı bir güç kaynağına, farklı bir duvar prizine bağlamayı deneyin. Mevcut dengesizlikler de "DSL bağlantısı yok" sorununa neden olabilir.

Adım # 9:Sabit telefon sesini kontrol edin:

DSL bağlantısının telefon hattı üzerinden bakır tellerle dolu kablolarla geldiğini söyledik. Bu hattın "DSL bağlantısı yok" sorununa yol açıp açmadığını kontrol etmek için, hattı sabit bir telefona bağlayın ve "çevirme" sesinin kalitesini kontrol edin. Seste gürültü varsa, sorunun nedeni servis sağlayıcıdan gelebilir.

Adım # 10:"DSL bağlantısı yok" sorunu için teknik servise danışın:

Tüm adımları izlediyseniz ancak sorun çözülmediyse ve sabit telefon sesi gürültülüyse, internet servis sağlayıcınızın teknik servis irtibat kişisine başvurmalısınız. Yerel bağlantı noktası, apartman bağlantı noktası veya evinizdeki bağlantı noktasından kaynaklanan genel bir sorun olabilir.

"DSL bağlantısı yok" sorununu çözmek için uygulayabileceğiniz en güncel yöntemleri ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. İnternet bağlantısı sorunlarına bazen kullanıcı neden olabilir, ancak genellikle servis sağlayıcıdan kaynaklanan bir sorun internet bağlantısı hatalarına neden olabilir.

Bunlara da Göz Atın

Exxen üyelik iptali nasıl yapılır?

Exxen'e abone olan ancak artık kullanmak istemeyenlerin çoğu ne yapacaklarını bilmiyor. İşte tüm detayları ile Exxen üyelik iptali / Exxen hesap kapatma işlemi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir