Google Pixel Serisi Neden Türkiye’de Satışa Çıkmıyor?

Teknoloji devi Google'ın ürettiği Google Pixel akıllı telefon serisi, biz hariç 3, 4, 4 XL, 5 gibi yıllar içinde birçok farklı modelle tüm dünyada kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Pixel Türkiye Google satışları bir şekilde başlamadı. Peki neden? Yakından bakalım Pixel Google akıllı telefon modelleri Türkiye'de satılan nedene işaret etmiyor.

Bir teknoloji devi olarak arama motoru olarak yolculuğuna devam eden Google, dijital hizmetlerin yanı sıra akıllı telefon üreticisi. 2016 yılında ilk lansmanını yaptığı Google Pixel 1 ile akıllı telefon pazarına giren Google, bizi unuttu. Google Pixel akıllı telefon serisi her yeni yılda yeni bir model ekledi ancak hiçbir model Türkiye'ye görünmüyor, satılmıyor ve sunulacak.

Peki, Türkiye'de satılan herhangi bir Google Pixel akıllı telefon serisi modeline neden olmaz mı? Ancak biz Türkler Android işletim sistemini seviyoruz. Android işletim sisteminin geliştiricisinin de Google olduğunu düşünürsek, ülkemiz büyük bir pazar olmalı. Ancak ülkemiz Google'ın finansal ihtiyaçlarını karşılayamadığı için ülkemizde herhangi bir Google Pixel modeli satışa sunulmamaktadır. Bu duruma daha yakından bakalım.

Google Pixel fiyatları her yerde tartışma konusudur:

Ülkemizde en uygun fiyatlı akıllı telefonlar bile birçok farklı sebepten dolayı çok yüksek fiyatlara satılsa da Android işletim sistemli akıllı telefonların satış fiyatı 150 – 300 dolar. dolar arasında değişir. Döviz kuru ve farklı vergiler nedeniyle hepimizin bildiği fiyatlarla satılıyor. Google Pixel fiyatları 500 dolardan başlıyor ve bin dolara kadar çıkıyor. Bunun anlamı, bazen bir Google Pixel fiyatına iki amiral gemisi akıllı telefon alabileceğinizdir. Üstelik o günkü değişim ve Noel dönemini tersine çevirirsek vergi sonrası Google'a ulaşırsak Pixel Türkiye fiyat seviyesinden aldırmaz.

Google aynı zamanda yanlış söylemek değil, en çok çeken konu. Google Pixel akıllı telefon serisinin modellerini incelediğimizde benzer özelliklere sahip çok başarılı akıllı telefonların ülkemizde çok daha uygun fiyata satıldığını söyleyebiliriz. Google ayrıca bu telefonun bu paranın ödenemeyeceğini düşünebilir. Piksel

Türkiye'ye gelmek bile hiç ucuz olmayacak. Google da ürün satamayacağı pazara girmek istemeyecektir:

Google'ın bazen anlamsız denebilecek bir fiyat politikası vardır. Örneğin Amazon, ülkemiz için Amazon Prime aboneliğini 1 $ bandına çıkardı. Farklı ülkelerin ekonomik koşullarına göre farklı fiyat politikaları izleyen birçok uluslararası şirketten bahsedebiliriz ama Google bunlardan biri değil. Google net bir fiyat belirler ve tüm dünyada bu fiyat üzerinden satış işlemleri gerçekleştirilir. "Dostum, vergimiz yüksek, döviz kuru gidecek, satıcı asla kazanmazsa, biz 500 olur muyuz?" gibi hiçbir mazereti kabul etmez. Bu durumda, Google Pixel fiyatı, benzerlerinin oldukça pahalı bir satış fiyatına sahip olacak.

'Hayat ne olacak belki sahaya, yine de onları Türkiye'ye getiriyorlar' diyebilirsiniz ama bir şirket Google'ı baştan çıkardığı bir rekabete girmeyi kabul etmeyecektir. Google Pixel Türkiye pazarına girmiş olsaydınız ve çuvallas'ın bu başarısızlık hikayelerini uzun yıllar dilsizce dolaştığından emin olmanın kötü bir yolu olsaydı. Gelmeli mi

Google Pixel Türkiye? Değerlendirdik

Google Pixel akıllı telefon serisinin herhangi bir modeli Türkiye'de Google gözünden Türkiye'de satılmıyor. Kullanıcılarımızın gözünden değerlendirelim. Google Pixel serisi ülkemizde satılsaydı, birkaç bin lira daha pahalı olsaydı benzer özelliklere sahip alternatifler alır mıydık? Birbirimizi kandırmayalım, hayır.

İPhone cihazı ile iOS işletim sisteminin mükemmel uyumu sonucunda ortaya çıkan iPhone efsanesi gibi, Google Pixel cihazının ve Android işletim sisteminin mükemmel uyumu sonucunda bir akıllı telefon ortaya çıkmış olabilir. Ama tekrar edelim, birkaç bin lira daha verir misiniz? Google Pixel akıllı telefon serisinin son modeli olan Pixel 5'e baktığımızda güzel olduğunu ancak benzersiz olmadığını görüyoruz. Satış fiyatı Google Store'da 699 $ olarak görülüyor. Döviz kuru vergisi diyen bayilerin fiyatına kar oranını Türkiye düşünün. O para için masaüstü toplayamaz mısın?

Çinli üreticilerin baskısı var mı?

Başta Xiaomi ve Huawei olmak üzere ülkemizde Çinli teknoloji firmalarının talep gördüğünü söyleyebiliriz. Elbette bu durumun en büyük sebebi 100 dolarlık ortalama perakende satış fiyatı. Döviz kuruna, vergilere, satıcı kar oranlarına rağmen, Çinli firmaların hemen hemen tüm ürünleri herkes için uygun fiyatlara sahip. Çinli üreticilerin aslında Google üzerinde baskı yaptığını söyleyemeyiz. Özellikle ABD ile Çin hükümetleri arasındaki sorunları düşündüğümüzde. Ancak Çinli firmalar ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin giderek daha sıkı hale geldiği aşikar bir gerçek var. Google, Android işletim sistemini yalnızca uzaktan kullanmaktan da memnun. Çinli üreticilerin ürünleri Android işletim sistemini kullanıyor, ancak bazı uzmanlara göre bu şirketler yakında kendi işletim sistemlerini, uygulama mağazalarını ve kendi ekosistemlerini üretecek ve Google'a olan bağlılık tamamen ortadan kalkacak. Belki ancak o zaman Google Pixel akıllı telefon serisi modellerinin ülkemize gelişinden bahsedebiliriz. Ancak Google, o güne kadar ülkemiz ve Çinli rakiplerin pazarda bir rekabete girme olasılığı yüksek. Of

Android işletim sistemi geliştiricisi Google'ın ürettiği Google Pixel akıllı telefon serisi modelleri neden Türkiye'de satılmıyor sorusunu cevapladı. Ülkemizde güncel fiyatları ile satılırsa Google Pixel modellerini alır mısınız? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Gartner’dan 2021 Yılı Akıllı Telefon Satışı Araştırması: %11,4 Büyüme Olacak

Araştırma şirketi Gartner, akıllı telefon sektörünün 2021'de neler yaşayacağı konusundaki çalışmasını tamamladı. Araştırmaya göre akıllı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir