Koronavirüs Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech antikorlarını azaltabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, çeşitli varyantların görülmesi aşı ve maske tartışmalarını beraberinde getirirken, CDC kurumu bile çift katmanlı maske takılmasına ilişkin güncel maske kılavuzunu yayınladı. Şimdi, son laboratuvar çalışmalarına göre, B.1.351 veya 501.V2 olarak adlandırılan Güney Afrika varyantı, Pfizer / BioNTech tarafından üretilen aşının uygulanmasıyla üretilen antikorları 3'te 2 oranında azaltabilir. Yetkililer, Aşıların halihazırda bahsedilen varyanta karşı etkinlik oranları net değildir.

Tüm bu gelişmelere rağmen aşıların virüse karşı hala etkili olduğu düşünülüyor ancak insanlarda yapılan denemelerde söz konusu varyantın aşının etkinliğini azalttığına dair bir kanıt olmadığı belirtiliyor. Varyantların aşılar ve aşıların varyantlar üzerindeki etkileri konusunda pek çok görüş farklılığı olsa da, şirketler geliştirdikleri mRNA aşılarına yatırım yapmaya ve aşı geliştirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor.

Teksas Üniversitesi Tıp Şubesi (UTMB) araştırmacıları, laboratuvar ortamında Güney Afrika varyantı ile aynı mutasyona sahiptir. Onları taşıyacak şekilde genetiği değiştirdikleri virüsler üzerinde çalıştı ve birçok aşının hedefi olan ve aynı zamanda virüsün insan hücrelerine girişinde rol oynayan '' başak proteini '' adlı yapıya odaklandı.

Genetiği değiştirilmiş virüsler. Kan, aşılanmış bireylerden alınan kanla muamele edildi ve sonuçlar, nötralize edici antikorların seviyesinde üçte iki azalma gösterdi (Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olan virüs suşu üzerindeki etkilere kıyasla).

New Egland Journal of Medicine'de (NEJM) yeni bir çalışma.

Son olarak araştırmalar çok erken bir aşamadadır ve yeni virüs türlerine bağlı olarak azalan antikorların aşıların etkisiz olacağı anlamına gelmediği, bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacağı ve söz konusu alanın daha yakından aydınlatılacağı çalışmalar ile daha yakından aydınlatılacaktır. yürütülebilir. Ekleyelim çünkü hala aşıların bahsedilen varyanta karşı etkili olacağını düşünen ve bu konuda çalışmalarına devam eden bilim adamları var.

Bunlara da Göz Atın

Çin, hava koşullarına müdahale edecek bir sistem üzerinde çalışıyor

Yağmur ve dolu gibi hava olaylarına yanıt vermek için "gelişmiş hava müdahale sistemi" adlı bir teknoloji üzerinde çalışan Çin, bunu 2025 yılında büyük ölçekte uygulamaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir