Olmamalıydı! Dünyayı şaşırtan teknolojik hatalar

En büyük teknoloji şirketleri denilince akla gelen markaların düzenlediği tanıtım faaliyetleri milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor. Bu kadar çok insanın önünde heyecanlanmamak neredeyse imkansız. Hangi şirket sizin için en iyisi, en verimli, en saygı duyulan ve hatta en büyüğü ise, bir hata yapmış olabilir. Tarihin pençesinden kaçamadığı ve kullanıcılar tarafından her zaman hatırlandığı bazı talihsiz anlar vardır.

Bu makalede bazı ilginç hatalar var. Pek çok kişi bunlara şanssız diyor ama lansmanlar sırasında meydana gelen teknolojik hataların tamamen firmalardan bağımsız olduğunu söylemek çok zor.

Teknoloji şirketlerinin başına gelenleri incelemeye devam edeceğiz ve benzer bir makale daha yayınlayacağız. Dilerseniz kelimeyi daha fazla uzatmayalım ve içeriğimize geçmeyelim.
Onları bilmelisin! Akıllı telefonların gizli dünyası
En büyük teknoloji şirketleri de hata yapıyor:Face ID
Apple'ın yüz tanıma teknolojisini listemizin başına koyduk. Kullanıcılara sunulduğu aylar boyunca konuşulan Face ID, 2017 yılında piyasaya sürülen iPhone X ile sahneye çıktı.

3 yıl önce Apple'ın sunumunda karşımıza çıkan bu akıllı telefon, Apple'da bir mühendis olan Craig Federighi tarafından teste tabi tutuldu. Federighi, bu sistemin insanların yüzlerini tanıyabildiğini ve böylece kilit ekranını açmak için şifre gerekmediğini söyledi.

Deneyimli mühendis, X'i eline alıp Face ID'yi kullanmaya çalıştığında milyonlarca insanın önünde tatsız bir sürprizle karşılaştı. Çünkü Apple'ın o zamanki en yeni öğrencisi, Federighi'den bir şifre istedi çünkü herkesi hayal kırıklığına uğrattı. O anı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Sonuç:Federighi bu sistemi başka bir iPhone X üzerinde denedi ve başarılı oldu.


iPhone 4 ve bağlantı sorunu
Apple'ın talihsiz kitapları hakkında bir anlatım yazılabilir. 1976 yılından beri faaliyet gösteren ABD teknoloji devinin 24 Haziran 2010'daki sunumunda sahneye çıkan iPhone 4, Safari'nin ustalığını göstermeye çalışıyordu. Steve Jobs, Safari'yi tanıtmak için The New York Times adlı haber platformunu ziyaret etmeye çalıştı. Canlı yayın sırasında istediğini alamayan Jobs, tanıtım etkinliğini izleyen izleyicilerden kablosuz ağ bağlantısını kullanmamalarını istedi.

Binada bulunan kablosuz ağ sistemi aynı anda yüzlerce kişiden gelen bağlantı taleplerini karşılayamasa da iPhone 4'ün prestijine zarar veren bu sorun Apple'ın hatası olarak görülmüyor. Sunum öncesinde deneyimli iş adamının ihtiyati tedbirinin alınmaması hata olarak değerlendirilebilir. Şu an aşağıdaki videoda mevcuttur.

Sonuç:Steve Jobs'un uyarısı işe yaradı ve ilgili sorun dakikalar içinde çözüldü.

Volvo'nun ani freni ve otomatik park etme denemesi
Kendi otomatik fren sistemini dünyaya tanıtmak için bir etkinlik düzenleyen 10 yıllık Volvo, Sedan S60'ı bu teste tabi tuttu. İsveçli şirketin planına göre, Sedan S60'taki fren sistemi herhangi bir nesneyle karşılaştığında aniden devreye girecekti. Tanıtım etkinliğinde önündeki kamyonu tespit etmeyen bu araba maalesef kendisinden daha büyük bir araca çarparak çok küçük bir duruma düştü. Bu kaza nedeniyle kimse yaralanmadı veya ölmedi ancak Volva XC60 Crossover adlı araba 2015 yılında otomatik park sistemini tanıtmayı başaramadı ve iki kişiyi ezdi. Bu kaza, Volvo'nun otomatik fren sistemini çalıştıramaması nedeniyle meydana geldi. O anı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sonuç:İki büyük başarısızlık ve prestij kaybı.
Microsoft'un donmuş tableti
26 Ekim 2012'de kullanıcılarla buluşan Microsoft Surface adlı tablet, etkinlikte herkesin donmasına neden oldu. 2009-2012 yılları arasında Microsoft çatısı altında faaliyet gösteren Windows Bölümünün başkanı Steven Sinofsky, lansmanda Surface'ı insanlara tanıtıyordu.

Cumhurbaşkanı ünvanı ile yaptığı sunumda ürününün başarısızlığı nedeniyle tatsız bir manzarayla karşılaşan Sinofsky, 2012 Kasım ayında istifa etti. 55 yaşındaki (bugünlerde) bilgisayar programcısı, Surface'ın donma sorunu olduğu sırada Internet Explorer ile uyum içinde çalıştığını kanıtlamaya çalışıyordu.

Microsoft imzalı tableti çalışır durumda tutmak için çeşitli yöntemler deneyen eski başkan maalesef başarılı olamadı ve elindeki tablet başka bir Surface ile değiştirildi ve sunumuna devam etti. O anı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Sonuç:Yüzey piyasaya çıkmadan önce prestijini kaybetti.

CES 2004:Michael Bay Samsung'dan ve sahneden ayrıldı!
Dünyanın en büyük tüketici elektroniği CES fuarı, bugüne kadar birçok tarihi promosyona ev sahipliği yaptı. Samsung, 16 yıl önce Las Vegas'ta düzenlenen CES etkinliğinde kavisli yapısıyla dikkat çeken televizyonunu tanıtmak için sahne aldı. Güney Koreli firma bu televizyonu bir film yönetmeni olan Michael Bay'e tanıtma görevini verdi. Ne yazık ki konuşma konusunda çok iyi değildi ve etkinlikte seyirciyi etkileyemedi. Bu durumun farkında olan sunucu, Bay Bey'e bir soru sordu:"Bize yeni filmlerinden bahseder misin?".

Amerikalı film yönetmeni aynı zamanda film yapımından da para kazanıyordu. Sunucunun sorduğu soruya net bir cevap veremeyen yönetmen, herkesten özür dileyerek sahneden ayrıldı. Seyirci dondu. Michael Bay'in sahneden ayrılma sebebi oldukça ilginç. Konuşmak için kullandığı prompter'ın kırıldığını gören 55 yaşındaki (bugünlerde) yönetmen, seyirciye hitap edemediğini fark etti ve işinden ayrıldı. Sizi anla yalnız bırakıyoruz.

Sonuç:Seyirci hem güldü hem de şaşırdı. Samsung, ürününü beklendiği gibi tanıtamadı.
Boston Dynamics'in robotunu devraldılar
Yapay zeka ile donatılmış robotların bir gün insanlara düşman olacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Bugün tıpkı bir insan gibi takla atan, dans eden, oynayan, koşan ve davranan robotların gelişimine tanık oluyoruz. Bu robotları üreten ekiplerin onları ne kadar zorladığını biliyoruz. Bazıları onlara fiziksel şiddet uygularken, diğerleri başarısız olmaları için her türlü tekniği kullanıyor. Robotlar ise her türlü soruna rağmen yoluna devam etmeyi seçiyor. Makinelerin zayıf noktalarını tespit etmeye çalışan Boston Dynamics, robotlarının ustalığına güveniyor ve bunları kullanıcılara tanıtmaktan mutluluk duyuyor. 3 yıl önce düzenlenen bir etkinlikte bilim ve teknoloji dünyasında iddialı olduklarını söyleyen firmalar sahneye çıktı.

Atlas isimli bir robotun yapay zekası ele geçirildi. Bu robotun bir kutuyu kaldırıp onunla yürüyebildiğini hayranlıkla izleyen seyirci, olanlara aniden şaşırdı. Atlas, şu anda Boston Dynamics'in bir numaralı ismi olan Marc Raibert'e aitti. Raibert'in robotu ileriyi görebiliyor, nesneleri algılayabiliyor ve onları kaldırıp ona yol açabiliyordu. Atlas kendisine verilen talimatlara uyarak aniden durdu, sahnenin arkasına yürüdü ve elinde kutu ile sahneden düştü. Robotunun hasar görmediğini öğrenen Raibert heyecanlandı. Atlas ters dönebilir bile. Yapay zekanın ele geçirilmesi birçok insanı korkutuyor. Çünkü milyonlarca insan, insanlarla robotlarla savaşılacağına inanıyor. Dilerseniz sizi ilgili video ile baş başa bırakalım ve sonraki makalede hangi konuların tartışılacağını konuşalım.

Sonuç:Yapay zeka robotlarının zayıf noktaları büyük sorunlara neden olabilir.

En büyük teknoloji şirketleri:Sonraki konular
Bir sonraki yazımızda Microsoft, Apple, BlackBerry ve Olimpiyat çevrelerine yer vereceğiz. Windows 98'in mavi ekran hatasına, BlackBerry'nin Twitter felaketine ve Rusya'nın Soçi kentinde 2014 yılında yapılan Olimpiyat ışıklarına bir göz atacağız. Hayatımızı doğrudan şekillendiren şirketlerin hata yapması elbette normal çünkü bu şirketler insanlar tarafından yönetiliyor. Kısacası, insanların olduğu her yerde hata yapmak son derece normaldir.

Teknolojinin işlevselliği arttıkça sunumların formatı değişecek ve hatalar bizi terk etmeyecektir. Bu sektörün en renkli yönlerinden biri de şüphesiz hayatı kolaylaştırmasıdır.

Milyonlarca kişiyi ekrana kilitleyen olayların düzenlenmesini sağlayan ekiplerde çalışanlar hata yapmaya devam edecek. Bunun kaçınılmaz olduğunu varsayalım. Önemli olan bu hataların tekrarlanmaması ve kullanıcıların ölümcül bir darbe almasıdır. Kriz yönetimi için hazırlıklı olmamak ve etkin bir strateji belirlememek şirketlerin hatasıdır. Hata kavramı sadece şirketlere atfedilemez. Kontrol edemedikleri faktörler, teknolojinin bir parçası olmaya devam edecek. Dilerseniz şahit olduğunuz teknolojik hatalar hakkında çeşitli bilgiler verebilirsiniz. Böyle anlarda iyileşmeyi başaran en iyi firma veya şirketler sizce hangisidir? Öyle olsaydın nasıl davranırdın? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Çin’in iki büyük teknoloji şirketi mahkemelik oldu

ByteDance, WeChat ve QQ üzerindeki Douyin'deki içeriğe insanların erişimini engelleyerek Tencent'in ülkenin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti ve dava etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir