Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

En son ne zaman telefon veya bilgisayar satın aldınız? Bu soruyu sorduğumuz ve yaklaşık 30.000 kişiye katıldığımız Twitter anketimize göre, katılımcıların% 56'sı bir yıldan fazla bir süredir telefon ve bilgisayar alışverişi yapıyor.

Özellikle pandeminin etkisiyle bilgisayarlarımızın veya akıllı telefonlarımızın hayatımızdaki önemi artmıştır. Hem eğitim hem de iş hayatımızda kişisel bir bilgisayara ve iyi bir akıllı telefona sahip olmak artık avantajlı. Nitekim vatandaşların çoğu bu ihtiyaç için biraz hazırlıksız yakalandı. Tabii ki bugün çoğu insanın bir akıllı telefonu ve bilgisayarı var. Ancak bu cihazların varlığı maalesef kalıcı değildir. Standart bilgisayarlar ve telefonlar temel ihtiyaçlarımızı karşılasa da teknolojik imkanlarımızı güncellemek ve iyileştirmek gerekebilir. Ne yazık ki dolar kurundaki artış ve pandeminin etkisiyle görülen astronomik fiyat artışları buna artık izin vermiyor. Twitter üzerinden yaptığımız ankete 30 bin takipçi katıldı. Sonuçlar aşağıdaki gibidir:

En son ne zaman telefon veya bilgisayar satın aldınız?

Son 1 ayda:% 11,9 Son 6 ayda:% 17,4 Son 1 yılda:% 14,1 1 yıldan fazla önce:% 56,6

Sonuçlara göre, vatandaşların yarısından fazlası 1 yıldan uzun bir süre önce bilgisayarlarını ve telefonlarını yeniledi. Twitter üzerinden yapılan ankete verilen cevaplara baktığımızda 4 yıl önce telefon alışverişi, 8 yıl önce bilgisayar alışverişi yapan vatandaşların olduğunu görüyoruz.

Acil ihtiyaç nedeniyle son 6 ayda yapılan telefon ve bilgisayar alımları, salgının etkisiyle son 1 yıl veya 1 ayda daha da arttı. Ancak, pandemiye rağmen tüketicilerin çoğunluğunun yeni bir bilgisayar veya telefon satın almadığı görülüyor. Peki genel teknolojik alımlarda durum nedir? Bunun için Telegram kanalımızda bir anket yaptık:

En son teknolojik satın alma işleminizi ne zaman yaptınız?

Son 1 ayda:% 38 Son 3 ayda:% 17 Son 6 ayda:% 12 Son 1 yılda:% 11 Yıldan önce 1:% 22

2.800 kişinin katıldığı bu anketin sonuçlarına göre, çok daha uygun fiyatlı olan genel teknolojik ihtiyaçlarda durum farklı. Telefon ve bilgisayar dahil; USB kablolarından kulaklığa, bilgisayar çevre birimlerinden dahili donanıma kadar tüm teknolojik ürün kategorileri için takipçilerimizin% 38'i son 1 ay içerisinde alışveriş yaptıklarını belirtiyor.

Telegram anketimize katılan vatandaşların% 22'si 1 yıldan fazla bir süre önce alışveriş yaptığını belirledi. Geçen aydan önce ancak 1 yıl içinde alışveriş yapanların oranı toplamda% 40.

Günlük işleriniz için ideal olan 2020'nin ilk günlerinde 2.000 TL seviyesinde sahip olabileceğiniz bir bilgisayarın fiyatı bugün 5.000 TL seviyelerine yaklaştı. Uzun vadede akıllı telefonlarda da benzer bir artış var. 2017-2018'de 6 bin TL seviyesinde olan üst segment telefonlar, şimdi 10 bin TL civarında alıcı buluyor. Elbette en gelişmiş bilgisayara, en iyi akıllı telefona sahip olmak zorunda değiliz. Öte yandan, sahip olduğumuz teknolojik imkanlar ne kadar iyiyse, ömrü de o kadar uzun oluyor, böylece bir sonraki yüklü alışverişimizi minimum 4-5 yıl erteleyebiliyoruz. Temel ihtiyaçlarımızın merkezinde yer alan bu tüketim ikilemi daha da büyüyecek gibi görünüyor.

Bunlara da Göz Atın

Audi ile General Motors Arasında “Norveç” Reklamı Kavgası Çıktı [Video]

ABD'li otomotiv devi General Motors, son reklamında elektrikli araç kullanım oranıyla öne çıkan Norveç ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir