ABD’li milyarderler pandemi de daha da zenginleşti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomi ve sağlık alanında zor anlar yaşayan dünyanın en büyük ekonomisi ABD olurken, milyarderler servetlerine servet kattı.

Amerikan siyasi savunuculuk grubu Americans for Tax Fairness'in yayınladığı rapordan derlenen bilgilere göre, Amerikan 651 milyarderinin salgın döneminin başlangıcından Aralık ayına kadarki dönemdeki toplam serveti 4 trilyon dolara ulaştı. 1 trilyon dolardan fazla.

18, ülkede salgın kısıtlamaları ortaya çıkmaya başladığında. ABD'li milyarderlerin Mart 2020'de 2.95 trilyon dolar olan serveti, 7 Aralık 2020 itibarıyla yüzde 36 artarak 4.01 trilyon dolara yükseldi. Listenin ilk 10'unda yer alan milyarderlerin toplam serveti yaklaşık 1 trilyon dolardı.

651 milyarderin toplam serveti, ABD nüfusunun neredeyse yarısı olan ve toplam 2 trilyon dolara sahip 165 milyon alt gelir sahibinin iki katıdır.

"Ülkenin Kovid'i – 19 yardım paketini hiçbir şey kaybetmeden karşılayabiliyorlar"

Raporda görüşlerine yer verilen Vergi Adaleti Müdürü Amerikalı Frank Clemente şunları söyledi:

"Amerika hiç bu kadar az insanın bu kadar büyük bir servete sahip olduğunu görmedi. On milyonlarca Amerikalı. Sağlık ve ekonomik sorunlara rağmen, birkaçı Yüz milyarder servetini artırdı, kadınlara ve çocuklara teşvik olarak 3 bin dolar ödeyebiliyorlar ve ha 9 ay öncesine göre daha zengin bir konumda olabilirler Bloomberg Milyarderler Endeksi verilerine göre servetinde büyük bir artış oldu. Teknolojiyle uğraşan işadamları. Özellikle e-ticaret ve otonom sürüş alanlarında faaliyet gösteren işadamlarının serveti önemli ölçüde arttı.

Geçen yıl Aralık ayından bu yana servetini en çok artıran milyarder Tesla, Space X ve Neuralink şirketleri. Musk, servetini bir yılda 127 milyar dolar artırarak 155 milyar dolara çıkardı.

En zenginler listesinin başında yer alan Amazon'un sahibi Jeff Bezos, zafiyetini artırdı h yaklaşık 73 milyar dolardan 188 milyar dolara çıktı.

Bunlara da Göz Atın

Kovid-19 ile ilgili bilgilendirici videolar işaret diliyle hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişim konusunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir