Kovid-19 ile ilgili bilgilendirici videolar işaret diliyle hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişim konusunda farkındalık yarattı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin engellilerin ve yaşlıların bu hizmetlerden güvenli ve kolay bir şekilde yararlanmasına yönelik çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Bakanlık tarafından bilgi ve iletişim teknolojilerinin erişilebilirliği konusunda yapılan çalışmalardan biri de Türk İşaret Dili'dir. Tanıtım amaçlı eğitim videoları da yoktu. Hazırlanan eğitim videoları, Engelliler Haftası boyunca Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile uzaktan eğitim programı kapsamında EBA TV'de yayınlandı.

Öğrenci ve öğretmenler için hazırlanan eğitim videolarında erişilebilirlik bilincinin sağlanmasına ve erişilebilirlik açısından işitme engellilerin en önemli ihtiyacı olan işaret dili ile iletişim kurulmasına dikkat edilmesi. EBA TV'de olduğu gibi eba.gov.tr'de de yayınlanan videolar, EBA TV'de verilmeye başlanan işaret dili dersinin ön çalışması oldu. Tüm kurs videolarının işaret dilinde sunulması amacıyla Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çeviri desteği verilmiştir.

Salgın döneminde bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimin artan önemi ile birlikte internet ve diğer iletişim araçları, kamu spotları, alınan önlemlere ilişkin duyuru ve bildirimler erişilebilir bir formattadır. Tüm bakanlıklara mektup gönderilerek hatırlatma gönderildi.

Ayrıca web sayfası üzerinden yapılan bildirimlerin de Web İçeriği Erişilebilirlik Standardına uygun olması istenmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın elektronik alışveriş sayfalarını, uygulamalarını ve erişilemeyen siteleri erişilebilir hale getirme politikası vardı. Ticaret Bakanlığı aracılığıyla tüm firmalara dağıtılan metin ile bazı firmalar konuya ilişkin erişilebilirlik düzenlemelerini uygulamaya koymuşlardır.

Bakanlık, salgın sürecinde Kovid-19 hakkında bilgilendirici, sesli anlatım, işaret dili veya işaret dili yaptı. Web sitesinde orijinal materyallerle videolar hazırladı ve yayınladı. Salgının başlangıcında "Kovid-19 Riskine Karşı 14 Kural" adlı bilgilendirme videosu hazırlandı.

Çevrimiçi "Web Erişilebilirlik Eğitimi" gerçekleştiren Bakanlık, kamu kurumlarının web sayfalarını web içerik yönetim sistemi yetkilileri, bölüm yöneticileri ve şube yöneticileri için erişilebilir olacak şekilde tasarlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla "Kovid İle İlgili Online Etkinlikler" -19 "Pandemi Sürecinde Engelsiz Dijitalleşme başlıklı çalıştayın önümüzdeki günlerde yapılması planlanıyor.

Bunlara da Göz Atın

ABD’li milyarderler pandemi de daha da zenginleşti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomi ve sağlık alanında zor anlar yaşayan dünyanın en …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir