GTA 5 ve PUBG’nin Rekorlarını Alt Üst Eden Oyun Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin 11 Taktik

Viking temalı hayatta kalma oyunu Valheim'ı, Steam'in bağımsız oyun yapımcıları için ayrıcalıklarının meyvelerinden biri haline getirmek için taktikleri bir araya getirdik. Ayrıca Valheim'daki maceranız sırasında kaç şey yapıldığını da öğreneceksiniz.

Hayatta kalma oyunlarının günümüzün en popüler oyun türü olduğunu söylemekte sorun değil. Minecraft ile başlayan macera yıllar boyunca birçok kaliteli oyuna ev sahipliği yaptı ve şimdi elimizde yeni bir erken erişim hayatta kalma oyunu var:Valheim. Viking temasını hayatta kalma türü ile birleştirerek tüm dünyanın seveceği bir oyun haline gelen Valheim, Steam üzerinden yayınlanmasının ardından üç hafta boyunca en çok satan oyunlar listesine girdi.

Diğer oyunlara göre çok popüler ve nispeten uygun fiyatlı olduğumuz için liraya alınabilecek bir oyun var dedik, neden her oyuncunun işini kolaylaştıracak taktikler listesi yapmıyoruz. Yazımızda yer alan taktikler sayesinde hem başlangıçta hem de sonraki aşamalarda işiniz çok daha kolay olacak. Daha fazla uzatmadan birçok şeyin nasıl yapılacağı listesine geçelim. Valheim taktikleri:

Kestiğiniz ağaçlardan uzak durun, Yeni eşyalar yapmak için önce eşya için gerekli malzemeleri bulun, Çok sayıda çakmaktaşı toplayın, Hayatınızı ve enerjinizi doldurmak için yiyin. İlk evinizi olabildiğince basit hale getirin, Haritanızdaki işaretleri kullanın, Yeni eşyalar üretmek yerine tamir edin, Haritada karşınıza çıkan binaları arayın, Kazma üretmek için ilk büyük düşmanı öldürün, Yüzerken enerjinizi izleyin, Yapabilirsiniz taşıyabileceğiniz ağırlığı artırın.

Kestiğiniz ağaçlardan kaçının:

Çoğu hayatta kalma oyununda olduğu gibi, ahşap Valheim'da da en değerli ve en çok ihtiyaç duyulan kaynaklardan biridir. Odun almanın iki yolu vardır. Birincisi yerde rastladığımız dalları toplamak. İkincisi, gördüğümüz ağaçları baltayla vurarak parçalamaktır. Burada, hayatta kalma oyunlarının çoğunda alışkın olmadığımız bir şey var. Yani ağaçlar dağılmadan önce düşer. Mekaniği devirmeye alışkın olmadığımızda, devrilen ağaç üzerimize düşerse hasar alacağımızı tahmin etmek zor olabilir. Hasar vermekten çok uzakta, ağaçlar önemli ölçüde hasar verir. Bu yüzden oyunun tehlikeli dünyasında hareketsiz dururken canımızı kaybetmemek için kestiğimiz ağaçlar düşmeye başladığında uzak durmak en mantıklıdır.

Yeni eşyalar yapmak için, önce o eşya için gerekli malzemeyi bulun:Valheim'ın oyun içi rehberi çok güçlü değil. Bu nedenle, başlangıçtaki 'zanaat' ekranına birkaç dakika boş gözlerle bakabilirsiniz. Çünkü başlangıçta o ekranda neredeyse hiçbir şey olmuyor ve ortada kaldığınızı hissedebilirsiniz çünkü bir sonraki aşamaya geçmeniz gereken öğeyi bile bilmiyorsunuz.

Böyle bir durumu önlemek için haritada gördüğünüz tüm koleksiyon eşyalarını almaya bakın. Çünkü ancak bu şekilde zanaat ekranındaki öğeler artacaktır. Valheim, o eşyayı ancak o eşya için gerekli koleksiyon parçalarına sahip olduğunuzda üretebileceğinizi söylüyor. Koleksiyona sahip olmadan önce neler yapabileceğiniz hakkında hiçbir bilgi vermez. Çok fazla çakmaktaşı toplayın:Flint, özellikle oyunun ilk aşamalarında çok önemlidir. Canlılara ve hayvanlara iyi zarar vermek veya doğadaki kaynakları daha etkin bir şekilde toplamak için çakmaktaşı malzemelere ihtiyacınız var. Peki çakmaktaşı nerede bulabilirsin?

Çakmaktaşı bulmak için sahil boyunca ilerleyin ve yerde beyaz ile gri arasındaki taşlara yaklaşın. Uzaktan bakıldığında çakmaktaşı, özellikle suda taşa çok benziyor, ancak yaklaştığınızda aralarındaki renk farkı belirgindir. Kısacası, anında gördüğünüz tüm beyaz, taş benzeri malzemelere sadık kalın.

Hayatınızı ve enerjinizi doldurmak için yiyin:

Bir hayatta kalma oyunu oynarken taktik olarak yemek yemeniz gerektiğini görünce şaşırabilirsiniz. Bununla birlikte, Valheim örneğinde, konuşurken farklı bir yemek yeme düzeni vardır. Valheim'da yenebilecek üç farklı yiyecek türü vardır. Bunları ana yemek ve iki farklı ara öğün olarak düşünebilirsiniz. Doğada dolaşırken mantar gibi atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Kalan diğer iki yiyecek türü, geyik gibi büyük hayvanlardan elde edilen et, diğeri ise su kenarındaki yaratıkları öldürdüğünüzde aldığınız kuyruklardır. Oyundaki tüm etleri tüketmeden önce pişirmeniz gerekiyor. Ancak ve ancak ve ancak bu üç çeşidin hepsini aynı anda yerseniz, ruhunuz ve enerjiniz tamamen dolar.

İlk evinizi olabildiğince basit hale getirin:

Ev hayatta kalma oyunları oynarken inşa edilirken, hepimizin içindeki müteahhit görünebilir ve bize belediyeler oynuyormuş gibi hissettirebilir. Valheim oynarken bu duygudan mümkün olduğunca kaçının. Çünkü oyunun ilk aşamalarında, başınızın üzerinde bir çatıdan fazlasını almaya çalışmak ciddi bir zaman kaybıdır. İlk aşamada bir çatı, bir 'çalışma tezgahı' ve bir yatağı sığdırabileceğiniz bir kulübe iyidir.

Haritanızdaki işaretleri kullanın:

Valheim'ın oyunculara asla söylemediği bir başka şey de oyun haritasında işaretleyebileceğimizdir. Bu, özellikle daha sonra yeryüzünde veya yağmalayabileceğimiz yerlerde önemli kaynaklar bulmak için önemlidir. Çünkü bazen kaynakları toplamak için doğru malzemelere sahip olamayabiliriz veya yağmalamak için yeterli envanter yuvamız olmayabilir. Bu yüzden kesinlikle haritadaki işaretçileri kullanın.

Yeni öğeler üretmek yerine süresi dolan öğenizi onarın:

Valheim, diğer hayatta kalma oyunları gibi, ağaçları kesmek, avlanmak veya dövüşmek için kullandığımız tüm eşyalara bir ömür verir. Eşyaların altında görünen sağlık çubuğunda ne kadar ömrü kaldığını görebilirsiniz. Görünmez olan şey, bu öğeleri düzeltebilmenizdir. Daha da iyisi, bu öğeleri hiçbir ücret ödemeden ve kaynak olmadan düzeltebilirsiniz. Bunu yapmak için, 'tezgah'a gidin ve onarım simgesine tıklayın.

Haritada karşınıza çıkan binaları arayın:

Çok sık olmasa da, Valheim haritasında dolaşırken terk edilmiş kulübeleri, evleri veya yapıları keşfedebilirsiniz. Çoğunun altın gibi değerli kaynaklar içeren sandıkları var. Bazılarının, gelecekte ihtiyaç duyacağınız kemik gibi kaynakları toplayabileceğiniz iskelet düşmanları var. Bu nedenle haritada gezinirken karşılaştığınız yapıları asla göz ardı etmeyin.

Kazmak için ilk büyük düşmanı öldür:

Valheim'da kademeli olarak ilerlememiz gereken özel güçlere sahip 'patron' tipi düşmanlar var. Henüz tanışmadıysanız korkmayın, bunlar haritada dolaşırken rastgele bir anda karşılaşabileceğiniz düşmanlar değildir. Önce araman gerekiyor. Savaş, çağrınızdan sonra başlıyor.

Her büyük düşmanın farklı avantajları vardır. Ancak, ilk büyük düşman olan Eikthyr, muhtemelen oyun boyunca en çok ihtiyaç duyacağınız öğeyi yapmanıza izin veriyor. Sadece Eikthyr'i öldürdükten sonra değerli kaynakları toplamak için ihtiyacınız olanı kazabilirsiniz.

Eikthyr'i öldürmek için bir ipucu verelim. Kendinize geyik derisi zırh seti ve yay yapmadan savaşa girmeyin. Çünkü ne kadar iyi zırhınız olursa olsun, Eikthyr'e uzaktan saldırmanız gerekiyor. Yakın dövüşe girmenize izin vermiyor.

Yüzerken enerjinize dikkat edin:

Uzun süre yüzmeden oynayabilseniz bile denizin derin sularında neler olduğunu merak edecek ve o sulara girmek isteyeceksiniz. Bu noktada oyunun gösterdiği enerji çubuğuna dikkat edin. Çünkü yüzerken hatırı sayılır bir enerji harcıyorsunuz ve denizin ortasında enerjiniz biter bitmez hasar almaya başlıyorsunuz.

Taşıyabileceğiniz ağırlığı artırabilirsiniz:

Oyunda taşıyabileceğiniz eşyanın ağırlığını arttırmanın bir yolu var ama diyelim ki çok pahalı ve ilk başta yapmaya değmez. Oyunda ilerledikçe belli bir noktada Haldor the Merchant adında bir tüccar ile karşılaşacaksınız. Bu tüccar 950 altın karşılığında "Megingjord" adlı bir eşya satıyor. Bu eşyayı alırsanız 300 olan ağırlık limitiniz 450'ye çıkacaktır.

Son zamanların en iyi hayatta kalma oyunlarından biri olan Valheim hakkında vereceğimiz taktikler budur. Oyunu deneyimleyen kişilerden biriyseniz, işe yaradığını düşündüğünüz ipuçlarını ve taktikleri yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Ubisoft, 89 TL Değerindeki Trials Rising’i Ücretsiz Yaptı

Ubisoft, 2021'e girmeye hazırlanırken her gün yeni bir oyun veya DLC veriyor. Bugünün bedava oyunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.