MediaTek gelecek yıl 5nm sürecine geçiyor

MediaTek üçüncü çeyrekte büyük bir performans elde ederek mobil çip pazarının lideri oldu; Rakiplerinden daha yavaş da olsa istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Şirket önümüzdeki yıl 5nm sürecine geçecek. Aslında MediaTek ilk 10nm sürecine geçen firmalardan biriydi ama Helio X serisi hayal kırıklığı yarattığında orta seviyeye geri dönüp yavaş bir ilerlemeye girmek zorunda kaldı. Bu açıdan 5nm işlemi de biraz gecikmeli.

Yarından itibaren 6nm sürecinde geliştirilen ve orta-yüksek seviyede iddialı olması beklenen Dimensity 1200 yonga setlerini Dimensity 1100 ile tanıtacak MediaTek, önümüzdeki yıl için hazırlıklarına devam ediyor.

Yeni amiral gemisinin Dimensity 2000 olarak adlandırılması bekleniyor Yonga seti, şirketin ilk 5nm ve ilk ARM Cortex-X özelleştirilmiş mimarisi olacak. Sızan bilgiler büyük olasılıkla ARM'nin Matterhorn neslinden yolculuğuna devam edeceğini gösteriyor. ARM firmasının bu yıl Cortex-A79 mimarisini tanıtacağı biliniyor. Cortex-X2 ayrıca özelleştirilmiş mimari serinin devamı olacak. Dimensity 2000 yonga seti, 2022'de bu iki çekirdek üzerinde iddialı bir performans sunacak. Yeni nesil Dimensity 1000 serisi ile bu yılı iyi kapatmayı planlayan MediaTek, önümüzdeki yıl çıtayı yükseltecek ve üst seviye için oynamaya başlayacak. Bu, özellikle Qualcomm'un Snapdragon 700 serisini aynı segmentte zorlayabilir.

Bunlara da Göz Atın

Nubia Red Magic 6 modeli de 18GB RAM sunacak ancak sanal olarak

Nubia Red Magic 6 oyuncu odaklı akıllı telefon, yazılımda 12GB RAM kapasitesini 18GB'a çıkarabilir. Böylelikle oyunlar daha sorunsuz çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir