OSIRIX-REx’n numune toplama aparatından dışarıya asteroit parçaları sızıyor

Touch-and-Go Numune Alma Mekanizması (TAGSAM) adı verilen aparatın işini doğru yaptığını anlatan NASA yetkilileri, TAGSAM'ın hedefine planlanan açıyla yaklaştığını ve birkaç santimetre derinliğe inerek istenen numuneleri topladığını belirtti.

NASA ekibinin beklemediği durum ise 60 gram gram hedefin üzerinde numune toplayan aparatın kapak kısmında yer aldı. Numune toplama faaliyetinden hemen sonra kapatılması gereken mylar kapağı, arasına sıkışmış biraz büyük bir kaya nedeniyle tam olarak kapatılamadı. Bu nedenle örnek toprak TAGSAM'dan sızmaya başladı. Durum nedeniyle planı değiştiren NASA uzmanları, OSIRIS-REx'in rotasını düzeltecek ateşleme faaliyetlerini Örnek Kütle Ölçümü ile iptal etti. Ekip daha sonra Bennu yüzeyinden alınan numunelerin, Dünya'ya güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlayacak olan Numune İade Kapsülüne (SRC) taşınmasını sağlayacaktır.

NASA ekibinin tecrübesi hakkında bir açıklama yapan Kurum Direktörü Thomas Zurbuchen, “Bennu bizi şaşırtmaya devam ediyor. arada sırada karşı köşeyi yaparken. Ortaya çıkan durum nedeniyle biraz daha hızlı hareket etmemiz gerekecekse de yaşadığımız sorun bir ölüm kalım meselesi değil. "Onlarca yıldır bilim dünyasına ilham verecek olan Bennu örneklerinin neye benzediğini görmek bizi çok heyecanlandırıyor," dedi.

Bunlara da Göz Atın

NASA’nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA, Artemis projesi ile insanlı ay yolculuğu görevlerine devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir