2020’nin En İyi Dizilerinden The Queen’s Gambit’in Gerçek Hikayesi

Netflix'te yayınlanan The Queen's Gambit, yılın en iyi yabancı dizilerinden biri olarak gösteriliyor. Peki dizinin gerçek hikayesi nedir, Beth Harmon karakteri aslında hangi gerçek satranç oyuncusu?

Netflix dizisi The Queen's Gambit, Beth Harmon'un yetimhanede erken satranç öğrenmesi ve durdurulamaz başarısının, önce babası tarafından terkedilip ardından annesinin intiharından sonra yalnız bırakılmasıyla ilgili. Soğuk Savaş döneminde geçen dizi, uyuşturucu bağımlılığı ve takıntısını da anlatıyor. Başrolünü Anya Taylor-Joy'un paylaştığı The Queen's Gambit, kısa sürede 92 ülkede "İlk 10" listesine girerek 63 ülkede 1. sırada yer aldı. Ayrıca "Satranç nasıl oynanır?" Dizisi sayesinde. aramalar son 9 yılın zirvesine ulaştı. Temel bilgilerle başlayalım. 'The Queen's Gambit' dizisinin adı ne anlama geliyor?

Serinin adı olan The Queen's Gambit aslında bir satranç terimidir. Dilimize "Vezir Gambiti" olarak çevrilmesine rağmen, Türkçe "Vezir Gambiti" adlı bir satranç açılışıdır. Türkçede Kraliçe yerine Vezir, Kral yerine Şah gibi farklı terimler kullanılmaktadır. Bu yüzden adı Queen's Gambit yerine Queen's Gambit olarak adlandırılır.

The Queen's Gambit'de anlatılan hikaye ne kadar gerçekti?

Netflix'te yayınlanmasından bu yana büyük ilgi gören The Queen's Gambit'in hikayesi maalesef tamamlandı. Gerçek olan, anlam olarak gerçek olmayan satranç oyuncularının farklı isimlerle temsil edildiği bir eserdir. Başarılı dizi, 3 kitabı daha önce sinemaya uyarlanmış olan Walter Tevis'in aynı isimli bir kitaptan uyarlandı.

1983'te New York Times'a verdiği röportajda Tevis, aynı anda hem zeka hem de bağımlılıktan beslenen Beth Harmon karakterini yarattı. Tevis, The Queen's Gambit romanını ve 60'larda satranç sahnesinde aktif olan Bobby Fischer, Boris Spassky ve Anatoly Karpov'dan esinlenen Beth Harmon karakterini yazdı. Ancak bu usta isimler kitapta veya dizide yer almıyor çünkü hikayeye kendi isimleriyle dahil olmak yerine kitap ve dizide kurgusal karakterler olarak yer alıyorlar.

Beth'in satranç efsanesi Bobby Fischer ile benzerlikler:

3 büyük usta arasında, Beth'in hayatı ve kariyeri Bobby Fischer'e en çok benzeyen kişi. Babasız büyüyen Fischer, 6 yaşında Beth gibi öğrendiği satrançta başarı adımlarını hiçbir eğitim almadan teker teker tırmanmıştır. Ayrıca Beth genç yaşta hızla ilerledikçe, Fischer genç yaşta ustalaştı ve 14 yaşında Amerika Birleşik Devletleri'nin en genç şampiyonu ve 15 yaşında satranç tarihinin en genç büyükustası oldu. Genç olmanın yanı sıra yetenek, Beth ve Fischer'in başka benzerlikleri var. var. Her ikisi de Rusya'da düzenlenen büyük turnuvalarda oynamayı Rusça öğrendi. Bunun dışında ikisi de 1967'de ABD şampiyonluğunu kazandı. Her ikisi de çeşitli sorunlardan muzdaripti:Fischer zihinsel sağlığın yerini tutmazken Beth madde bağımlılığından muzdaripti. Karakterinin bu yönünü yazarken uyuşturucularla ilgili kendi deneyimlerinden yararlanan Tevis adlı yeşil bir kapsülle kurgusal bir ilaca bağımlı olduğu gösterilmiştir. 1983'te New York Times'a verdiği röportajda Tevis, "Gençken, romatizmal kalp hastalığı teşhisi kondu ve hastanede ağır dozda ilaçlar verildi. İşte romanda Beth'in uyuşturucu bağımlılığı buradan kaynaklanıyor," dedi. dedim. Hikayenin bu bölümünü yazarken birçok hayali ve zorluğu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunlara da Göz Atın

Yukarı Bak (Up) Filminin Uçan Ev Sahnesi, Gerçek Hayatta Simüle Edildi [Video]

Bir YouTube kanalı, Up animasyon filminin ikonik sahnesini simüle etti. Filmdeki gibi boyutları olan bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir