Yüz tanıma hatası yüzünden hapsedilen bir kişi polise dava açıyor

New Jersey'de yaşayan Nijeer Parks, geçen yıl bir hediyelik eşya dükkanından hırsızlık yaptığı ve ardından kaçarken bir polis arabasına çarptığı için tutuklandı. Parks'ın o sırada arabası ve ehliyeti olmadığı için hatayı açıklamak için polis departmanına gideceğini düşündü, ancak 5 Şubat 2019'da karakola girdiğinde ismini temize çıkaramadan tutuklandı. 10 gün hapis cezasına çarptırılan Parks, gerçek suçlu yerine kendisini tespit eden bir yüz tanıma sistemi ile tutuklandı. Nijer Parks o sırada olayın olduğu yerde olmadığını ve yaklaşık 50 km uzakta olduğunu söylese de tutuklanmasını engelleyemedi. 10 gün hapsedildikten sonra Parks daha sonra masum olduğunu kanıtlayınca serbest bırakıldı. Pek çok maddi ve manevi kayıp yaşadığını belirten Parks, polis teşkilatına asılsız tutuklama, asılsız hapis ve sivil hakların ihlali nedeniyle dava açıyor.

Amerikan Sivil Kurtuluş Birliği Konuşma, Gizlilik ve Teknoloji Projesi'nin kıdemli personel avukatı Nathan Freed Wessler yaptığı açıklamada. bu kusurlu ve gizli izleme teknolojisi nedeniyle birçok kişinin haksız yere tutuklandığını iddia etti. Wessler:"Bu teknoloji nedeniyle hala bilmediğimiz birçok yanlış sorgulama, tutuklama ve hatta mahkumiyet bile var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bildiğimiz her üç yanlış tutuklama da bu teknolojinin orantısız bir şekilde siyahlara nasıl zarar verdiğini gösteriyor. Tanıma teknolojisinin kolluk kuvvetleri tarafından kullanımı derhal durdurulmalıdır. "ABD'de yüz tanıma sistemleri her geçen gün büyümesine rağmen, siyahları yanlış tanımlama konusunda kötü bir geçmişe sahipler. Yüz tanıma sistemi tarafından yapılan hatalar her zaman siyahları mağdur etti. Parks'ın avukatı ayrıca müvekkilinin kimliğini tespit etmek için kullanılan yazılımın yasadışı olduğunu iddia ediyor.

Hangi yüz tanıma sisteminin yanlış yüz tanımaya neden olduğu bilinmemektedir. ABD'de en yaygın kullanılan yüz tanıma sistemi Clearview AI'nın kurucusu Hoan Ton-That, New York Times'a fotoğrafı analiz eden ajansların o sırada şirketinin tartışmalı yazılımını kullanmadığını söyledi. Bu yılın başlarında, New Jersey başsavcısı eyalet polisine Clearview AI'nın uygulamasını kullanmayı bırakmasını emretti, ancak bazı yetkililer bunu yanlış bir karar olarak yorumladı.

Bunlara da Göz Atın

Çin, hava koşullarına müdahale edecek bir sistem üzerinde çalışıyor

Yağmur ve dolu gibi hava olaylarına yanıt vermek için "gelişmiş hava müdahale sistemi" adlı bir teknoloji üzerinde çalışan Çin, bunu 2025 yılında büyük ölçekte uygulamaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir