Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

COVID-19 ile mücadele kapsamında yapılacak aşılar için randevu alma ekranı bugün itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından açıldı. CoronaVac aşısına 'Acil Kullanım Onayı' verildikten sonra açılan koronavirüs aşısı randevusunun nasıl alınacağını açıklıyoruz.

Sinovac isimli firma tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 14 günlük test süresi sonunda kullanıma uygun olduğu tespit edildi ve aşı için 'Acil Kullanım Onayı' verildi. Ülkemizde 'Acil Kullanım Onayı' aşısını ilk alan kişi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. Ankara Şehir Hastanesinde aşılanan Fahrettin Koca'nın ardından Bilim Kurulu Üyeleri sıraya dizilerek aşılandı ve ülkemizde ilk CoronaVac aşıları yapıldı.

Aşının Acil Kullanım Onayı almasının ardından Sağlık Bakanlığı bugün itibariyle koronavirüs aşısı randevu ekranını açtı. MHRS üzerinden aşı randevu sistemi erişime açıldı. E-Devlet şifresi ile ulaşılabilen MHRS sisteminde nasıl randevu alınacağı merak konusu. Dilerseniz koronavirüs aşı randevusu nasıl yapılır sorusunun cevabına bakalım.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Merkez Hekim Randevu Sistemine (MHRS) gitmek için burayı tıklayın, e-Devlet şifrenizle giriş yapın veya 'Kayıt Ol' düğmesine tıklayın Giriş yaptıktan sonra belirlediğiniz şifreye tıklayın, 'Aşı randevusu alın' bölümüne tıklayın. Giriş yaptıktan sonra başa dön. Sağlık çalışanı değilseniz şimdilik görünen ekran 'Sayın Vatandaşımız COVID-19 Aşılama Programı öncelikle Sağlık Profesyonellerimizden başlatılacaktır. Diğer öncelikli gruplar için aşılama programı Ulusal Basın ve Medya organları ile kamuoyuna duyurulacak ve bu duyurunun ardından randevu alınacaktır. "Aşılama önceliği kimde?

Şimdilik normal vatandaşlara koronavirüs aşısı yapılmamaktadır. Birinci öncelik sağlık mesleği mensuplarıdır. Takvime göre koronavirüs aşıları öncelikle sağlık çalışanlarına verilecektir. Toplantıda 1 milyon 119 bin 886 sağlık personeli bulunuyor, 3 milyon doz aşının yarısı ilk aşamada sağlık personeline, diğer yarısının ise 28 gün sonra sağlık çalışanlarına yapılacağı belirtildi. Sağlık çalışanlarına uygulanan aşıdan kalan 760 bin 228 doz aşı, toplam 380 bin 114 kronik hastalığı olan 65 yaş üstü vatandaşlara yapılacak.

Bu kişilerin ardından riskli bir ortamda çalışan kişilerin aşılanması planlanıyor. Bu kişiler askerler, mahkemelerde ve adli hizmetlerde görev yapan polis memurları, öğretmenler, öğretim görevlileri l gıda endüstrisinde çalışanlar olarak listelenmiştir. ry, öğretmenler, öğretim üyeleri, gıda sektöründe çalışanlar, toplum için lojistik önemi olan yerlerde çalışanlar. genç yetişkinler ve çocuklar aşılanacaktır. Aşılama uygulamaları ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezlerinde yapılacaktır. Aşılananlar SMS ile bilgilendirilecektir

Fahrettin Koca, bugün Ankara Şehir Hastanesi'nde canlı yayında CoronaVac aşısını aldı. Aşının ilk dozu Fahrettin Koca, Twitter hesabından "Sağlık Bakanlığımızdan mesaj aldım." ifadeyi kullandı ve mesajı telefonuna gösterdi. Mesajda Bakan Koca'nın hangi dozunun hangi tarih ve saatte olduğu ve aşının nerede yapıldığı belirtildi.

Bunlara da Göz Atın

Çiftlik Bank Firarisi Mehmet Aydın’ın Görüldüğü Kesinleşen Brezilya’dan Açıklama Geldi

Bir dedektiflik bürosunun Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın Brezilya'da olduğunu tespit etmesi üzerine harekete geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.