Türkiye’deki fosil ağaç kalıntılarının yaşı 160 milyon yılı buluyor

Türkiye'de yaşayan arokarya, taşlaşmış odun artıkları bakımından 18-23 milyon yıl öncesine uzanan geniş bir yelpazeye sahip olan fosil ağacı, 160 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Ünal Akkemik, Beypazarı'nın Doğanyurt köyünde fosil orman tipinde taşlaşmış ağaçlar bulunduğunu belirterek, köylülerin ihbarı üzerine örnekler aldığını söyledi. Köyün yakınlarında patlatılmış bir taş ocağı yapılacağını belirten Akkemik, "Bu hem köyün su kaynağına hem de 18-23 milyon yıl önceki ağaç fosillerine zarar verecektir." Dedi.

Tespit edilen bu fosil ağaçları günümüzde modernleşen çam, defne, selvi, sekoya, buhur, söğüt, palmiye, kavak gibi türlerin atalarını oluşturmaktadır.

"Erzurum Gümüşhane'de çalıştığım bir yerde alınan fosil ağaç örnekleri 160 milyon. Bunların bugün güney yarımkürede Şili ve Avustralya'daki modern türler olan arokaria fosilleri olduğu belirlendi. Arokarya, kuzeyde yaşayan bir ağaçtır. Yarım küre 65 milyon yıl önce. Bunun dünyadaki en genç temsilcisi Erzurum'daki oltu taşı. Kuzey Amerika'daki Arizona Fosil Ormanı'nda da Rusya ve Gürcistan'da yaklaşık 200 milyon yıl öncesine ait bu tür ağaçlar var. "

Son zamanlarda sosyal medyada fosillerle ilgili gruplar oluşmaya başladı, insanlar hassaslaştı, taşlaşmış ağaçlar, deniz ve yaprak fosilleri toplandı. Akkemik dile getirerek bitirdi:

"Bu, ağaçlardaki evrim sürecini gösteriyor. Türkiye'de 18-23 milyon yıllık fosil ağaç sayısı ne kadar fazlaysa, 1. öncesini kapsayan erken miyosen dönemine aittir. Bugün sadece Kuzey Amerika'da, Kaliforniya'da yaşayan sekoyaların ataları kıyı, bataklık selvi yetişir.Bu iki ağaç, Türkiye'de yaklaşık 30-35 milyon yıl önce görülmeye başlanmadan 5 milyon yıl öncesine kadar uzanır.Türkiye'nin büyük bir kısmı kömür olarak, özellikle de kömür olarak Trakya'nın çoğunluğu bu ağaçlardan oluşur, özellikle fosil ağaçları Türkiye'de İç Anadolu'da, Bolu ve Ankara arasındaki vadide yoğunlaşmıştır.Bu bölgede günümüzde kaybolan çam fosilleri, cevizler, mimoza ve defne ağaçları bulunmaktadır.Kilyos ve Trakya'da da fosil ağaçları bulunmaktadır.İlk fosil örneği Dünyadaki erguvan ağacının bir kısmı Çankırı Çerkeş'te bulundu.35 milyon yıl öncesine dayanıyor.Ayrıca Gökçeada'da fosil ormanı gibi 18-23 milyon yıl öncesine ait bir alan var. kayın örnekleri, gürgen, kaya sekoya, selvi, p alm, kızılağaç toplandı. Manisa Osmancalı'daki fosil ormanında çam grubu, ceviz ve ladin türü ağaçların bulunduğunu belirten Akkemik, Tokat'ın Zile ilçesinde yeni keşfedilen fosil ağaçlarının da dikkat çekici olduğunu belirtti.

Yaklaşık 18-20 milyon yıl öncesinden kalma erken. Miyosen dönemini kapsayan örneklerin dikili olarak bulunduğunu belirten Akkemik, Kuzca'nın Bolu ilçesine bağlı Kuzca ilçesine bağlı Kuzca köyünde de fosil ağaçları bulunduğunu açıkladı. Milyonlarca yıl öncesine ait arokaria ağacına ait taşlaşmış fosiller, geçmiş jeolojik dönemler hakkında da bilgi vermektedir.

40-41 milyon yıllık fosil ağaçlarının tropikal yağmur ormanlarından örnekleri inşa ettiğini belirten Akkemik, "İklimin çok elverişli olduğu bir dönem. Kıyı kesimlerinde yetişen bir çam türü tespit ettik. Bugünkü çam türleri ile hiçbir ilgisi yok. Yine defne ailesinden tamamen farklı bir ağaç belirledik. Bugün bu ağaç modern yağmur ormanlarında görülüyor. "dedi.

Türkiye'de Seben'den sonra Ankara-Çamlıdere ve Beypazarı, Manisa-Osmançal, Bolu-Kuzca, Tokat Zile ve Erzurum da Trakya'da taşlaşmış ağaç örnekleri ile dikkat çekiyor.

"Türkiye'de fosil ile ilgili hiçbir kanun yok. Bunların toplanmasında kısıtlamalar olmalı ve toplu olarak bulundukları alanlarda koruma önlemleri alınmalı. İnsanlar duyarlı olmak, fosilleri görmek ve coğrafyanın tarihini öğrenmek istiyor. Özellikle her ilde doğaya giden insanlar, onları görmek, toplamak ve yok etmek yerine, bağımsız bir fosil orman müzesi veya arkeoloji yanında bir yere birkaç fosil parçasının getirilip kurulduğu bir yerde sergilenebilir. Böylece daha çok insana ulaşılabilir.Fosil ormanlarının korunması şartıyla turizm açısından değerlendirilebilir.Örneğin Arizona Fosil Ormanı veya yakındaki Midilli Adası Fosil Ormanı her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. . "

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Botanik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik tarafından yeni bulunan Beypazarı-Doğanyurt köyünde bulunan fosil. Ağaçlar da 18-23 milyon yıl öncesine dayanıyor. Akkemik, fosil ağaçların bir kısmının birbirine çok yakın olduğunu, bir kısmının ise günümüz örneklerine göre tamamen farklı bir tür aldığını belirterek, şunları söyledi:

Erzurum'daki oltu taşının aslında bir ağaç olduğunu söyleyen Akkemik, tarihinin 65 milyon yıl öncesine dayandığını belirterek, şöyle devam etti:Milyonlarca yıldır oluşmuş, iklim ve iklim hakkında bilgilerin bulunduğu fosil ormanlarından ilki ve Geçmiş jeolojik devirde elde edilebilen bitki türleri, Bolu Seben'de dikilen taşlaşmış ağaçlardan oluşmaktadır. Akkemik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Seben Hoçaş Köyü'ndeki alanın fosil araştırma ormanı ilan edildiğini söyledi. Yasal statü kazanan bu ormanda kazı yapıldığında köklerinin de taşlaşmış olarak görüleceğini ve bugün Akdeniz Bölgesinde hurma, kavak, söğüt, ardıç ve sığla ağaçları bulunduğunu söyledi.

Bunlara da Göz Atın

Kovid-19 ile ilgili bilgilendirici videolar işaret diliyle hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişim konusunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir