Bir Hacker, Florida’nın Su Şebekelerini Hackleyip İnsanları Zehirlemeye Çalıştı

Kimliği belirsiz bir adam, Florida, ABD'de su kaynaklarını bilgisayar korsanlığı ile hackleyerek sudaki sodyum hidroksit içeriğini 100 kat artırarak insanları zehirlemeye çalıştı.

Geçen Cuma ABD'nin Florida eyaletinde aksiyon filmlerine benzemeyen bir olay meydana geldi. Kimliği belirsiz bir adam Florida'nın Oldsmar bölgesindeki su altyapısını ekleyerek şehir suyundaki sodyum hidroksit oranını artırmaya çalıştı. ABD içinde mi yoksa ABD sınırları içinde mi yaptığı henüz açıklanmadı.

Sudaki sodyum hidroksit içeriği 10 kat artırıldı

Normalde, şehir suyunda her zaman sodyum hidroksit bulunur, ancak aşırı dozda son derece ölümcül olabilen bu kimyasal, suya yalnızca belirli bir miktarda eklenir. Söz konusu hacker, bilgisayara ve su ağlarına bağlanarak bu seviyeyi neredeyse 100 kat arttırdı. Su şebeke operatörü, sistemdeki kimyasal oranın arttığını fark ettiği anda tüm alanlara su vermeyi bıraktı ve böylece binlerce kişinin zehirlenmesi hatta ölümü engellendi. Florida Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre, sodyum hidroksit zehirlenmesinin semptomları arasında solunum güçlüğü, akciğer iltihabı, yemek borusu ve mide hasarı yer alıyor. Bilim adamları, alınan hasarın büyüklüğüne bağlı olarak ölümle sonuçlanabilecek vakalar olabileceğini belirtti.

Bunlara da Göz Atın

Çiftlik Bank Firarisi Mehmet Aydın’ın Görüldüğü Kesinleşen Brezilya’dan Açıklama Geldi

Bir dedektiflik bürosunun Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın Brezilya'da olduğunu tespit etmesi üzerine harekete geçen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir