Facebook’un Yeni Bulut Oyun Hizmeti Neden iOS’a Gelmedi?

Facebook, mobil oyunlar için yeni bir bulut oyun hizmeti geliştirdi. Bu hafta itibari ile bazı kullanıcıların tanışma fırsatı bulacağı hizmet, masaüstü web ve Android kullanıcıları tarafından deneyimlenecek. Görünüşe göre iOS kullanıcıları bu hizmetten kolay kolay yararlanamayacak.

Facebook, bir süredir üzerinde çalıştığı bulut oyun platformu hizmetinde sona ermiştir. Mobil oyunlara odaklanan bu hizmet, yakında Android ve masaüstü web kullanıcıları tarafından kullanılabilecek. Ancak iPhone sahiplerinin bu hizmetten kolay kolay yararlanamayacağı görülüyor. Bulut oyun hizmetleri denince akla Google Stadia ve Microsoft xCloud gibi hizmetler geliyor. Ancak Facebook'un bulut oyun hizmeti bu platformlara rakip olacak şekilde geliştirilmemiştir. Facebook geliştiricileri bunun yerine mobil oyun dünyası için bir bulut oyun hizmeti yarattı. Yapılan açıklamalara göre kullanıcılar Facebook ile yepyeni bir mobil oyun deneyimi yaşayabilecekler.

Facebook'taki reklamlar aracılığıyla mobil oyunlara erişmek bile mümkün. Facebook'un bulut oyun hizmeti oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Örneğin, bir kullanıcı Facebook'ta gezinirken reklam olarak gördüğü bir oyunu doğrudan oynayabilecektir. Kullanıcı, reklam üzerinden erişilen oyunu beğenirse, hesabına ekleyerek oyunu oynamaya devam edebilecektir. Ancak tüm bu yenilikler iOS kullanıcıları tarafından deneyimlenmeyecek. Yapılan açıklamalara göre görüşmeler devam etse de şu ana kadar çözüm üretilmedi. Facebook da rakipleriyle benzer bir sorunla karşı karşıyadır

Apple, son zamanların en çok tartışılan şirketlerinden biridir. Çünkü Spotify ve Epic Games gibi geliştiriciler resmi olarak Apple'a saldırıyor. Bunun nedeni Apple'ın App Store için oluşturduğu politikalardır. Açık olmak gerekirse, Apple uygulama mağazasının tam kontrolünü elinde tutmak istiyor. Ayrıca Apple, geliştiricilere ciddi aksaklıklar yansıtıyor. Facebook'un bulut oyun hizmeti artık Apple politikalarıyla karşı karşıya. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook yöneticilerinden Jason Rubin, Apple politikalarını uyguladı. Söz konusu kuralların katılığının tüketici deneyimini kötüleştiren engeller olduğunu söyleyen Rubin, sistemin iOS platformunda nasıl çalışabileceğini de gösteriyor. Maalesef, Apple'ın politikaları Facebook'un oyun hizmetinin istendiği gibi olmasını engelledi.

Bunlara da Göz Atın

Activision Blizzard Call of Duty modelini genişletiyor

Call of Duty serisinin yapımcısı Activision Blizzard, serinin başarısını bir modele dönüştürmek ve diğer oyunlara da uygulamak istiyor. Böylece şirket, gelirini kalıcı kılmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir